Δύο παραιτήσεις με διαφορά λίγων λεπτών ανακοινώθηκαν σήμερα από το γραφείο Τύπου του Πρωθυπουργού. Η πρώτη του Γενικού Γραμματέα του Πρωθυπουργού, Γρηγόρη Δημητριάδη, και η δεύτερη του διοικητή της ΕΥΠ, Παναγιώτη Κοντολέων. Με ανακοινώσεις τους τα κόμματα της αντιπολίτευσης αντιδρούν.
Σχετικά με την ανακοίνωση παραίτησης του διοικητή της Εθνικής Υπηρεσίας Πληροφοριών Παναγιώτη Κοντολέων, κυβερνητικά στελέχη, σύμφωνα με πληροφορίες του ΑΠΕ, αναφέρουν ότι “Πρόκειται για νόμιμη επισύνδεση με εισαγγελική άδεια, για την οποία δεν υπήρχε ενημέρωση στο Μέγαρο Μαξίμου. Αυτός τον οποίο αφορά θα ενημερωθεί αρμοδίως για όλες τις λεπτομέρειες και για το πώς ελήφθη η απόφαση από την ΕΥΠ”.
“Κάποιες λανθασμένες ενέργειες δεν μειώνουν τις σημαντικές εθνικές υπηρεσίες που έχει προσφέρει η ΕΥΠ τα τελευταία χρόνια” σημειώνεται.
Η ανακοίνωση από το Γραφείο Τύπου Πρωθυπουργού
Ο Διοικητής της Εθνικής Υπηρεσίας Πληροφοριών, Παναγιώτης Κοντολέων, υπέβαλε την παραίτησή του στον Πρωθυπουργό, κατόπιν λανθασμένων ενεργειών που διαπιστώθηκαν στη διαδικασία των νόμιμων επισυνδέσεων. Η παραίτηση έγινε αποδεκτή. Νέος Διοικητής της ΕΥΠ αναλαμβάνει ο έως σήμερα Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Εξωτερικών, Πρέσβης Θεμιστοκλής Δεμίρης. Ο κ. Δεμίρης θα ενημερώσει την Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας μετά την επανεκκίνηση των εργασιών της Βουλής.
Το παρασκήνιο της παραίτησης του Γρηγόρη Δημητριάδη
Κυβερνητικές πηγές αναφέρουν πως το τοξικό κλίμα που έχει δημιουργηθεί το τελευταίο διάστημα στην πολιτική ζωή και είχε στοχοποιήσει τον κ. Δημητριάδη ήταν οι λόγοι της παραίτησής του, σύμφωνα με το ρεπορτάζ του ΣΚΑΪ.
Οι ίδιες πηγές σημειώνουν ότι η παραίτηση του Γρηγόρη Δημητριάδη δεν σχετίζεται με την υπόθεση για το κακόβουλο λογισμικό παρακολουθήσεων Predator, με το οποίο ούτε ο ίδιος ούτε η κυβέρνηση έχει καμία σχέση, όπως έχει κατηγορηματικά δηλωθεί.
![](https://www.enikos.gr/wp-content/uploads/2022/08/grigoris-dimitriadis.jpg)
Η ανακοίνωση από το Γραφείο Τύπου Πρωθυπουργού
«Ο Γενικός Γραμματέας του Πρωθυπουργού, Γρηγόρης Δημητριάδης, υπέβαλε την παραίτησή του. Η παραίτηση έγινε αποδεκτή από τον Πρωθυπουργό».
Τσίπρας: Ομολογία ενοχής η παραίτηση Δημητριάδη
Στην παραίτηση του Γενικού Γραμματέα του Πρωθυπουργού, Γρηγόρη Δημητριάδη αναφέρθηκε με δήλωσή του ο Αλέξης Τσίπρας.
Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ τόνισε μεταξύ άλλων ότι «η παραίτηση Δημητριάδη για το σκάνδαλο των παρακολουθήσεων αποτελεί ομολογία ενοχής και δεν αναιρεί σε καμία περίπτωση τις ευθύνες του Πρωθυπουργού, αντιθέτως τις επιβεβαιώνει».
Ο Αλέξης Τσίπρας πρόσθεσε ακόμη ότι «ο κ. Μητσοτάκης οφείλει να δώσει εξηγήσεις στον ελληνικό λαό γιατί πρόκειται για ένα ζήτημα Δημοκρατίας».
Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ κατέληξε στο ότι “τίποτα δεν θα μείνει στο σκοτάδι, όλα θα βγουν στο φως”.
«Ο Γενικός Γραμματέας του Πρωθυπουργού, Γρηγόρης Δημητριάδης, υπέβαλε την παραίτησή του. Η παραίτηση έγινε αποδεκτή από τον Πρωθυπουργό».
Τσίπρας: Ομολογία ενοχής η παραίτηση Δημητριάδη
Στην παραίτηση του Γενικού Γραμματέα του Πρωθυπουργού, Γρηγόρη Δημητριάδη αναφέρθηκε με δήλωσή του ο Αλέξης Τσίπρας.
Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ τόνισε μεταξύ άλλων ότι «η παραίτηση Δημητριάδη για το σκάνδαλο των παρακολουθήσεων αποτελεί ομολογία ενοχής και δεν αναιρεί σε καμία περίπτωση τις ευθύνες του Πρωθυπουργού, αντιθέτως τις επιβεβαιώνει».
Ο Αλέξης Τσίπρας πρόσθεσε ακόμη ότι «ο κ. Μητσοτάκης οφείλει να δώσει εξηγήσεις στον ελληνικό λαό γιατί πρόκειται για ένα ζήτημα Δημοκρατίας».
Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ κατέληξε στο ότι “τίποτα δεν θα μείνει στο σκοτάδι, όλα θα βγουν στο φως”.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!