Η 18η Έκθεση Αγροτικών Προϊόντων και Αγροτικής τεχνολογίας, μία σπουδαία διοργάνωση που αφορά τον αγροτικό κόσμο και αποτελεί πόλο έλξης επισκεπτών της ευρύτερης περιοχής της Κεντρικής Μακεδονίας επιστρέφει μετά από δύο χρόνια απουσίας σε συνδιοργάνωση του Δήμου Δίου-Ολύμπου και της Περιφερειακής Ενότητας Πιερίας.
Τα εγκαίνια της “Γιορτής του Αγρότη” θα πραγματοποιηθούν στις 2 Σεπτεμβρίου 2022 στο Δημοτικό Γήπεδο της Καρίτσας με ώρα προσέλευσης 20:30, ενώ την εκδήλωση θα τιμήσει με την παρουσία του ο Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, κος Γεώργιος Γεωργαντάς.
“Η Π.Ε. Πιερίας πάντοτε σε αγαστή συνεργασία και με τους τρεις Δήμους της περιφερειακής μας ενότητας στηρίζει κάθε πρωτοβουλία με κοινό στόχο τη βιώσιμη ανάπτυξη της υπαίθρου, την προώθηση και προβολή των ποιοτικών αγροτικών προϊόντων της Πιερικής γης, αλλά και τη σύνδεση του πρωτογενή τομέα με τον τουρισμό”, αναφέρει χαρακτηριστικά η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας, κα Σοφία Μαυρίδου.
Την έκθεση θα πλαισιώσουν παράλληλες εκδηλώσεις, ενώ ταυτόχρονα οι επαγγελματίες του κλάδου θα έχουν την ευκαιρία της αποτελεσματικής προβολής και προώθησης των εξαιρετικών προϊόντων της Πιερίας. Η Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και η Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας στηρίζουν έμπρακτα το θεσμό της “Γιορτής του Αγρότη”, καθώς ο αγροτικός τομέας αποτελεί πυλώνα της τοπικής μας οικονομίας και είναι χρέος όλων μας η ενίσχυση και η ενδυνάμωσή του.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!