Αρκετοί είναι οι άνθρωποι που νόσησαν με κορονοϊό και συνεχίζουν αρκετό διάστημα μετά να ταλαιπωρούνται από το σύνδρομο Long Covid, οι επιπτώσεις του οποίου μπορεί να αποτελέσουν επιπρόσθετο πρόβλημα στη δημόσια υγεία.
Όπως αναφέρεται σε ρεπορτάζ του MEGA, μερικά από τα συμπτώματα του συνδρόμου αυτού είναι η απώλεια της όσφρησης, η δύσπνοια και η κόπωση. Άλλα συμπτώματα περιλάμβαναν πόνο στο στήθος, πυρετό και πρήξιμο των άκρων.
«Είμαι στον όγδοο μήνα από τότε που νόσησα και πια μπορώ να πω ότι είμαι καλύτερα»
Μιλώντας στο κανάλι, η Αλίκη Αθανασίου, ασθενής Long Covid, αναφέρθηκε στα συμπτώματα που αντιμετώπισε και πώς το διαχειρίστηκε.
«Αρχικά δεν τα αναγνώρισα τα συμπτώματα. Είχα έντονα το αίσθημα της κόπωσης και φρικτούς πόνους. Έχοντας περάσει δύο μήνες από την νόσηση μου και δεν ανάρρωνα, απευθύνθηκα στους γιατρούς μου διαπιστώσαμε ότι έχω μακροχρόνια νόσηση. Είμαι στον όγδοο μήνα από τότε που νόσησα και πια μπορώ να πω ότι είμαι καλύτερα» ανέφερε η κα. Αθανασίου.
Τα συμπτώματα που χτυπούν «καμπανάκι κινδύνου»
«Είχα χάσει το χαμόγελό μου και τη διάθεση μου να επικοινωνώ με τους ανθρώπους. Επειδή εργαζόμουν από το σπίτι είχα «ιδρυματοποιηθεί». Δεν είχα καμία διάθεση να βγω από το σπίτι. Έτσι αποφάσισα να πάω να με δει ένας ψυχολόγος και δεν το μετάνιωσα. Επίσης συμμετείχα στο πρόγραμμα «Πνοή». Είναι ένα πρόγραμμα πολύ σημαντικό και με βοήθησε στο αίσθημα της ανημπόριας που αισθανόμουν. Κι αυτό γιατί, εκτός από τις αναπνευστικές ασκήσεις, στο πρόγραμμα συναντάς κι άλλους ανθρώπους σαν εσένα. Είναι μία κοινότητα ανθρώπων που καταλαβαίνουν ακριβώς τι νιώθεις» περιέγραψε η Αλίκη Αθανασίου.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!