Στο πλαίσιο διοργάνωσης του 2ου Γαστρονομικού Φεστιβάλ του Βουνού και του Δάσους στις 1 και 2 Οκτωβρίου 2022 στο γραφικό Ελατοχώρι, η Αντιδημαρχία Τουρισμού Δ. Κατερίνης προσκαλεί τους τοπικούς παραγωγούς, με τυποποίηση προϊόντων, να συμμετέχουν.
Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να επικοινωνήσουν με το γραφείο Τουρισμού:
Τηλ.: 2351772448
e-mail: [email protected]
Υπεύθυνος : Νικολαΐδης Ευάγγελος / κιν. 6938885883
Με το βλέμμα στην επόμενη μέρα της πανδημίας και στοχεύοντας στην ανάδειξη κάθε συγκριτικού πλεονεκτήματος της ορεινής Κατερίνης καθώς και στην διαρκή ενίσχυση της επιχειρηματικότητας και την τόνωσης της τοπικής οικονομίας, η Αντιδημαρχία Τουρισμού του Δήμου Κατερίνης ενισχύει με δράσεις εξωστρέφειας τον Τουρισμό Εμπειρίας στα Πιέρια Όρη.
Μετά από την επιτυχημένη διοργάνωση του 1ου Γαστρονομικού Φεστιβάλ του Βουνού και του Δάσους τον Ιούνιο του 2022 στον παραδοσιακό Άγιο Δημήτριο, σειρά έχει το πανέμορφο Ελατοχώρι που πέρα από πόλο έλξης των χιονοδρόμων κατά τους χειμερινούς μήνες, αποτελεί έναν άριστο τουριστικό προορισμό μέσα στην φύση, με μοναδικές περιπατητικές διαδρομές, έντονη πολιτιστική δραστηριότητα, ιστορικά αφηγήματα και πλούσια γαστρονομία όλο τον χρόνο.
Οι τοπικοί μας παραγωγοί θα έχουν την ευκαιρία να λάβουν μέρος στην υπαίθρια έκθεση τοπικών προϊόντων στο κέντρο του Ελατοχωρίου, με προαιρετικό δικαίωμα πώλησης. Τοπικά προϊόντα της Κατερίνης θα παρουσιασθούν στους επισκέπτες του φεστιβάλ μέσω ζωντανών μαγειρικών επιδείξεων, master chef kids, δράσεων εμπειρίας μέσα στη φύση και γαστρονομικού master class.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!