Έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 92 χρόνων (2 Απριλίου 1930- 13 Σεπτεμβρίου 2022)
Ο Θεόφιλος Καμπερίδης του Χαράλαμπους, ήταν βουλευτής Πιερίας με την Ένωση Κέντρου από το 1964 έως το 1967 και δήμαρχος Κατερίνης από την από την 1η Ιανουαρίου 1987 έως τις 31 Δεκεμβρίου 1990.
Γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Κατερίνη. Μετά το Λύκειο μπήκε στη Σχολή Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης από την οποία αποφοίτησε το 1956.
Τον Φεβρουάριο του 1964 εκλέχτηκε βουλευτής Πιερίας με την Ένωση Κέντρου και ήταν ο νεότερος ηλικιακά βουλευτής στη Βουλή.Το 1966 κατήγγειλε στη Βουλή απόπειρα εξαγοράς του. Το 1967 με την επιβολή της δικτατορίας κατόρθωσε και έφυγε από την Ελλάδα και μετανάστευσε στην Αμερική επικαλεσθείς οικογενειακούς λόγους υγείας και με τη βοήθεια του βουλευτή Τιπ Ο’Νιλ και του γερουσιαστή Τεντ Κένεντι πήρε προσωρινή παραμονή στις ΗΠΑ με την κατάθεση ειδικού νομοσχεδίου στη Βουλή των Αντιπροσώπων. Δραστηριοποιήθηκε δυναμικά εναντίον της χούντας.
![Έφυγε Από Τη Ζωή Σε Ηλικία 92 Χρόνων Ο Θεόφιλος Καμπερίδης (Π. Δήμαρχος Κατερίνης). Έφυγε Από Τη Ζωή Σε Ηλικία 92 Χρόνων Ο Θεόφιλος Καμπερίδης (Π. Δήμαρχος Κατερίνης)](https://olympiobima.gr/wp-content/uploads/2022/09/%CE%88%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7-%CE%B6%CF%89%CE%AE-%CF%83%CE%B5-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1-92-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%BF-%CE%98%CE%B5%CF%8C%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%9A%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82-%CF%80.-%CE%94%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%BF%CF%82-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82-65036.jpg)
Το 1982 ίδρυσε την Ομοσπονδία Σωματείων Νέας Αγγλίας της οποίας υπήρξε δραστήριο μέλος.
Συνομήλικος και συμμαθητής του Γιάννη Πετρίδη, με τον οποίο είχε κάποιο διάστημα και επαγγελματική συνεργασία, του Γιώργου Τασχουνίδη, του Ανέστη Κοκτσίδη ανήκε ιδεολογικά στην ευρύτερη Δημοκρατική Παράταξη και τον Γεώργιο Παπανδρέου. Έκανε τη Βοστώνη δεύτερη πατρίδα του, διακρίθηκε επαγγελματικά ως επιχειρηματίας, χωρίς ποτέ να ξεχάσει τον τόπο καταγωγής του και την επιθυμία του να τον υπηρετήσει.
Το 1986 επέστρεψε στην Κατερίνη, πολιτεύτηκε με το ΠΑΣΟΚ και εξελέγη δήμαρχος Κατερίνης, σε μια από τις καλύτερες περιόδους του ΠΑΣΟΚ, διαδεχόμενος στη δημαρχεία τον Σίμο Χαραλαμπίδη.
Μέχρι το θάνατο της συζύγου του Ρούλας μεγάλο διάστημα της ζωής του ζούσε στην Κατερίνη.
Η κηδεία του θα γίνει στη Βοστώνη.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!