Ολοκληρώνεται η προετοιμασία για την υποδοχή μαθητών και εκπαιδευτικών στα σχολικά συγκροτήματα του Δήμου Κατερίνης, ενόψει της έναρξης της σχολικής χρονιάς 2022-2023 που ξεκινά την ερχόμενη Δευτέρα.
«Μέλημα του Δήμου Κατερίνης είναι η βελτίωση των σχολικών υποδομών. Ενόψει της νέας σχολικής χρονιάς έγιναν όλες οι απαραίτητες εργασίες σε σχολικά συγκροτήματα, ώστε να υποδεχθούν τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς. Σε συνεργασία με την εκπαιδευτική κοινότητα και τους Συλλόγους Γονέων, βελτιώνουμε το σχολικό περιβάλλον και δημιουργούμε προϋποθέσεις, ώστε μαθητές και εκπαιδευτικοί να επικεντρώνουν στην εκπαιδευτική διαδικασία», δήλωσε ο δήμαρχος Κατερίνης Κώστας Κουκοδήμος, εκφράζοντας την ικανοποίησή του, για την υλοποίηση των παρεμβάσεων.
«Η Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Κατερίνης, αξιοποιώντας το διάστημα των διακοπών και ιεραρχώντας τις ανάγκες των σχολικών μονάδων προχώρησε σε βελτιωτικές παρεμβάσεις σε αύλειους και εσωτερικούς χώρους, σε συνεργασία με τις αρμόδιες υπηρεσίες του Δήμου, καθώς και με τις διευθύνσεις των σχολείων», δήλωσε η πρόεδρος της Επιτροπής Παρθένα Μακρίδου-Παρτσαλίδου, η οποία ευχαρίστησε τα μέλη της Σχολικής Επιτροπής για τη συνεργασία.
Κατά τη διάρκεια των θερινών διακοπών έγιναν παρεμβάσεις σε στέγες και κουφώματα, ευρεία συντήρηση ηλεκτρολογικών και υδραυλικών εγκαταστάσεων και διαμορφώσεις αύλειων χώρων. Έμφαση δόθηκε στην ασφάλεια με παρεμβάσεις σε περιφράξεις και πόρτες εισόδου και εξόδου των κτιριακών συγκροτημάτων. Σε συνεργασία με την αντιδημαρχία Καθαριότητας και Πρασίνου συνεχίζεται ο καθαρισμός των αύλειων χώρων, ενώ εγκαίρως και φέτος τοποθετήθηκαν στις σχολικές μονάδες οι εργαζόμενες για την καθαριότητά τους.
Παράλληλα, κατά τη διάρκεια του προηγούμενου διαστήματος, υπήρξε συστηματική συντήρηση των υπάρχουσων κλιματιστικών μονάδων, ενώ όπου απαιτήθηκε έγινε εγκατάσταση νέων. Να σημειωθεί ότι ήδη, για πρώτη φορά, έγινε προμήθεια και τοποθέτηση, αφυγραντήρων σε 10 ισόγειες αίθουσες νηπιαγωγείων για την αντιμετώπιση φαινομένων υγρασίας.
Για τη διευκόλυνση του εκπαιδευτικού έργου, σχολικές αίθουσες εξοπλίστηκαν με προτζέκτορες, ενώ σταδιακά προχωρά η αντικατάσταση των παραδοσιακών πινάκων στις αίθουσες, με διαδραστικούς. Σε ότι αφορά τους σχολικούς τροχονόμους, η Σχολική Επιτροπή αναγνωρίζει τη συμβολή τους στην ασφαλή πρόσβαση των μαθητών στα σχολεία, ενώ προχώρησε στην αντικατάσταση όλων των ειδικών γιλέκων ασφαλείας, καθώς και στην προμήθεια αντιανεμικών φωσφορούχων μπουφάν για τη χειμερινή περίοδο.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!