Ο πρόεδρος των ΗΠΑ Τζο Μπάιντεν προειδοποίησε τη Ρωσία ότι θα αντιμετωπίσει διεθνείς συνέπειες εάν χρησιμοποιήσει χημικά ή τακτικά πυρηνικά όπλα στην Ουκρανία σε συνέντευξή του στο CBS που δόθηκε στη δημοσιότητα την Παρασκευή.
Η συνέντευξη που έδωσε για την εκπομπή “60 Minutes” του CBS θα προβληθεί την Κυριακή.
Ο Αμερικανός ηγέτης ρωτήθηκε για το τι θα έλεγε στον Ρώσο πρόεδρο Βλαντίμιρ Πούτιν “αν σκέφτεται να χρησιμοποιήσει χημικά ή τακτικά πυρηνικά όπλα”. “Μην το κάνεις. Μη. Μη. Θα αλλάξεις το πρόσωπο του πολέμου σε σχέση με οτιδήποτε άλλο ακολούθησε μετά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο”, απάντησε ο Μπάιντεν.
Όταν ρωτήθηκε για την αντίδραση των ΗΠΑ στο ενδεχόμενο χρήσης πυρηνικών όπλων, ο πρόεδρος των ΗΠΑ διεμήνυσε ότι θα υπάρξει ανάλογη απάντηση. “Νομίζετε ότι θα σας έλεγα αν ήξερα ακριβώς ποια θα ήταν; Φυσικά, δεν θα σας το πω. Θα έχει συνέπειες. Θα γίνουν (οι Ρώσοι) πιο παρίας στον κόσμο από ποτέ. Και ανάλογα με την έκταση του τι κάνουν θα καθοριστεί και η ανάλογη απάντηση που θα υπάρξει”.
Οι νίκες των Ουκρανών στο πεδίο των μαχών, και η ανακατάληψη μεγάλης έκτασης εδαφών στα βορειοανατολικά, κάνουν κάποιους αναλυτές να φοβούνται ότι ο Πούτιν θα στραφεί ακόμα και στα πυρηνικά όπλα.
Υπενθυμίζεται ότι προ ημερών η αμερικανική κυβέρνηση ανακοίνωσε πρόσθετη στρατιωτική βοήθεια ύψους 600 εκατομμυρίων δολαρίων για να ενισχύσει τον ουκρανικό στρατό να διατηρήσει τη δυναμική του απέναντι στη Ρωσία.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!