Την Πέμπτη, 29 Σεπτεμβρίου 2022, η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας, κα Σοφία Μαυρίδου βρέθηκε στην Έκθεση ΒEYOND και συγκεκριμένα στο Περίπτερο της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, όπου παρακολούθησε την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα εκδήλωση “Δράσεις Ψηφιακής Κουλτούρας – Cyber Bullying”.
Την εκδήλωση χαιρέτησε διαδικτυακά, ο Γενικός Γραμματέας Πρωτοβάθμιας, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας, κος Αλέξανδρος Κόπτσης, ενώ δια ζώσης χαιρετισμό απηύθυναν η Αναπληρώτρια Περιφερειάρχης Π.Κ.Μ. και Αντιπεριφερειάρχης Οικονομικών και Προγραμματισμού, κα Αθηνά Αηδονά και ο Αντιπεριφερειάρχης Ψηφιακής Διακυβέρνησης Π.Κ.Μ., κος Άγγελος Χαριστέας.
Την εκδήλωση παρακολούθησαν μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίου, ενώ είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τους κινδύνους που κρύβει το Διαδίκτυο από την Αστυνομικό Υποδιευθύντρια, τμηματάρχη καινοτομιών Δράσεων και Στρατηγικής της Υποδιεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Βόρειας Ελλάδας, κα Στέλλα Πάτση, όπως επίσης και από τη Γενική Διευθύντρια ΚΜΟΠ, εκπαιδευτική ψυχολόγο – ιδρύτρια του Live Without Bullying, κα Αντωνία Τορρένς.
Η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας παρακολούθησε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την εκδήλωση της Π.Κ.Μ., η οποία απευθυνόταν όχι μόνο σε παιδιά, αλλά και σε όλους τους χρήστες του διαδικτύου και ιδιαιτέρως των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, ενώ με το πέρας των ομιλιών είχε την ευκαιρία να ενημερωθεί διεξοδικά σχετικά με ζητήματα ασφάλειας στο διαδίκτυο και αντιμετώπισης κακόβουλων συμπεριφορών.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!