Την Τρίτη, 11 Οκτωβρίου 2022, η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας, κα Σοφία Μαυρίδου επισκέφθηκε το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης, στο οποίο είχε τη χαρά να ξεναγηθεί από τη Διευθύντρια του σχολείου, κα Σύλβια Δεληγιαννίδου. Η κα Μαυρίδου περιηγήθηκε στους φιλόξενους χώρους του Ειδικού Δημοτικού, όπου είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει με τους εκπαιδευτικούς και να γνωρίσει από κοντά τον τρόπο λειτουργίας του.
Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, η κα Δεληγιαννίδου συζήτησε με την Αντιπεριφερειάρχη Πιερίας τις δυσκολίες και τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο, το οποίο αποτελεί ένα από τα πολυπληθέστερα ειδικά σχολεία της χώρας μας με αρκετούς μαθητές, αλλά και πλήθος εκπαιδευτικών. Διεξήχθη ένας παραγωγικός διάλογος, με την κα Μαυρίδου να διαβεβαιώνει την κα Δεληγιαννίδου, πως η Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας βρίσκεται στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων της πάντα κοντά στην εκπαιδευτική κοινότητα και κυρίως κοντά στα ειδικά σχολεία των οποίων οι επαυξημένες ανάγκες χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής και αντιμετώπισης.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!