Στο πλαίσιο της καθιέρωσης του Οκτωβρίου ως του μήνα ενημέρωσης γυναικών για την πρόληψη του καρκίνου τού μαστού, εκδήλωση οργάνωσε και πραγματοποίησε ο Σύλλογος Φίλων Κέντρου Υγείας Λιτοχώρου σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Όμιλο Λιτοχώρου και με τη στήριξη του Δ.Δίου-Ολύμπου, στην «πόλη των θεών».
Κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης, που συγκέντρωσε το ενδιαφέρον αρκετών γυναικών του Λιτοχώρου, αλλά όχι μόνο, μίλησαν, μεταξύ άλλων, η Πρόεδρος του Συλλόγου Φίλων Κέντρου Υγείας Λιτοχώρου, Δάφνη Μησιάκα, αλλά και η Πρόεδρος του Πολιτιστικού Ομίλου Λιτοχώρου, Μαρία Παπαθανασίου.
Η κ. Μησιάκα, με παραστατικό τρόπο, ενημέρωσε τις γυναίκες για το πότε και για το πώς πρέπει να γίνεται η διαδικασία πρόληψης του καρκίνου τού μαστού. Συγκεκριμένα, κάθε πότε πρέπει να γίνεται αλλά και πώς ακριβώς η αυτοεξέταση των μαστών, τι πρέπει να προσέχουν οι γυναίκες και από ποια ηλικία μέχρι ποια, καθώς και για το γνωστό «τεστ Παπ».
Η πρώτη μαστογραφία είναι καλό να γίνεται μεταξύ 35 και 40 ετών, η αυτοεξέταση στήθους είναι καλό να γίνεται σε μηνιαία βάση, και η κλινική εξέταση, από γιατρό, να γίνεται κάθε χρόνο. Σήμερα το «τεστ Παπ» έρχεται να προστεθεί στις μεθόδους πρώιμης διάγνωσης του καρκίνου τού μαστού.
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι στις γυναίκες που παρακολούθησαν την ενημέρωση, δόθηκε η δυνατότητα για ερωτήσεις, που απαντήθηκαν από την Πρόεδρο του Συλλόγου Φίλων Κέντρου Υγείας Λιτοχώρου, Δάφνη Μησιάκα.
Επίσης, μετά το πέρας τής ενημέρωσης, βγήκαν και κάποιες αναμνηστικές φωτογραφίες τόσο μπροστά στον χώρο όπου έγινε η εκδήλωση, όσο και μπροστά στο δημαρχείο τού Δ.Δίου-Ολύμπου, στο Λιτόχωρο, το οποίο ήταν φωταγωγημένο ροζ, δηλαδή με το χρώμα που συμβολίζει την εκστρατεία για την πρόληψη του καρκίνου τού μαστού.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!