Η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας κα Σοφία Μαυρίδου, το Σάββατο 5 Νοεμβρίου, συμμετείχε ως ομιλήτρια στο 1o Συνέδριο για τις «Προοπτικές του Θαλάσσιου Τουρισμού στη Βόρεια Ελλάδα-Προκλήσεις και χρηματοδοτήσεις επαγγελματικής αλιείας».
To συνέδριο πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 1ης Θαλασσινής έκθεσης της Βόρειας Ελλάδας «Thessaloniki Boat &FishingShow – Sea&TourismExpο 2022», στο περίπτερο 13 της Διεθνούς Εκθέσεως Θεσσαλονίκης και διοργανώθηκε από το «ka-business.gr» και την Pelagic Expo.
Κεντρικός ομιλητής του συνεδρίου ήταν ο Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κ. Γεώργιος Γεωργαντάς, ενώ τις εργασίες του συνεδρίου άνοιξε ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης κ. Κωνσταντίνος Ζέρβας.
Συμμετείχαν καταξιωμένες προσωπικότητες, όπωςεκπρόσωποι Ο.Τ.Α. Α΄ και Β΄ βαθμού, καθηγητές Πανεπιστημίων, επιχειρηματίες, παγκόσμιοι πρωταθλητές, κ.ά. που ανέδειξαν τις προοπτικές του θαλάσσιου τουρισμού αλλά και της επαγγελματικής αλιείας στην Βόρεια Ελλάδα.
Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου παρουσιάστηκαν εξαιρετικά ενδιαφέροντα νέα επιστημονικά δεδομένα και προτάσεις, που ενημέρωσαν, διαφώτισαν και προπάντων έδωσαν ορατότητα στην ανάπτυξη του θαλάσσιου τουρισμού.
Επιπλέον διεξήχθη ένας παραγωγικός διάλογος με ανταλλαγή απόψεων και ιδεών που μπορεί να αποτελέσουν χρήσιμη γνώση για όλους τους εμπλεκόμενους φορείς.
Η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας κα Μαυρίδου στην εισήγησή της αναφέρθηκε στοπλούσιο πρόγραμμα έργων και παρεμβάσεων που υλοποιεί η Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας προς την κατεύθυνση της ανάπτυξης του θαλάσσιου τουρισμού.
«Ο στόχος μας δεν πρέπει να είναι απλά να προσελκύσουμε κόσμο μέσω της ανάπτυξης του θαλάσσιου τουρισμού. Στόχος μας θα πρέπει να είναι η Βόρεια Ελλάδα να γίνει ένας ιδανικός προορισμός για αποδράσεις, με τους επισκέπτες μας να επιστρέφουν συνεχώς και να ανακαλύπτουν καινούριες εμπειρίες κάθε φορά. Η διαφοροποίηση της τουριστικής προσφοράς στον θαλάσσιο τουρισμό μπορεί να συμβάλλει στο να γίνει ακόμη πιο ελκυστική η Κεντρική Μακεδονία και η Πιερία και να ξεπεράσει το παραδοσιακό μοντέλο προσφοράς της χώρας μας που στηρίζεται στο μοντέλο "ήλιος και θάλασσα". Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι η Περιφέρειά μας αποτελεί μια θαλάσσια πολιτεία και μάλιστα ένα σημαντικό σταυροδρόμι του Αιγαίου Πελάγους που μπορεί και πρέπει να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο στον θαλάσσιο και παράκτιο τουρισμό», όπως χαρακτηριστικά ανέφερε, μεταξύ άλλων, η κα Σοφία Μαυρίδου.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!