Ξεκίνησαν τη Δευτέρα (28.11.2022) οι τριήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες γιατρών και εργαζομένων στα δημόσια νοσοκομεία. Διεκδικούν απόσυρση του νομοσχεδίου Γκάγκα για τη Δευτεροβάθμια Περίθαλψη.
Οι 24ωρες επαναλαμβανόμενες απεργίες που άρχισαν οι γιατροί στα νοσοκομεία γίνονται ενάντια στο νομοσχέδιο για τη δευτεροβάθμια περίθαλψη που κατατέθηκε προς ψήφιση στη Βουλή. Από τις 12:00 το μεσημέρι οι υγειονομικοί πραγματοποιούν συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από το κοινοβούλιο.
Η ΟΕΝΓΕ εκφράζει την εκτίμηση ότι το νομοσχέδιο «ιδιωτικοποιεί πλήρως τα δημόσια νοσοκομεία, μετατρέπει την υγεία του λαού σε ακόμα πιο ακριβό εμπόρευμα και προνόμιο για λίγους και καταδικάζει τη συντριπτική πλειοψηφία του λαού σε ακόμα πιο υποβαθμισμένες υπηρεσίες υγείας».
Η ΠΟΕΔΗΝ πραγματοποιεί στις 28 Νοεμβρίου:
* Στάση εργασίας 11.00 – 15.00 και συγκέντρωση 12.00 στη Βουλή
* Νέα στάση εργασίας 11.00 – 15.00 και Συγκέντρωση 12.00 στη Βουλή την ημέρα ψήφισης του νομοσχεδίου.
Οι επαναλαμβανόμενες κινητοποιήσεις της Ένωσης Ιατρών Νοσοκομείων Αθηνών Πειραιώς (ΕΙΝΑΠ) είναι οι εξής:
* 24ωρη απεργία Δευτέρα 28/11, ημέρα ακρόασης των φορέων στη Βουλή και συγκέντρωση στη Βουλή
* Νέα 24ωρη απεργία την Τρίτη 29/11 και συγκέντρωση στο υπουργείο Υγείας και
24ωρη απεργία την ημέρα συζήτησης στην Ολομέλεια της Βουλής και
* Συγκέντρωση στη Βουλή με παράλληλο κάλεσμα στα Εργατικά Κέντρα την ΑΔΕΔΥ και μαζικούς φορείς για συμμετοχή στη συγκέντρωση.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!