Η οικογένεια του Πιερικού πενθεί την απώλεια του αξεπέραστου Γιάννη Φελεκίδη.
Ο Γιάννης Φελεκίδης είναι ένας από τους σπουδαιότερους παράγοντες του Πιερικού, αν όχι ο σπουδαιότερος, αφού υπηρέτησε τον Σύλλογο ως ποδοσφαιριστής και ως πρόεδρος για πάνω από 400 επίσημους αγώνες.
Ο «κανονιέρης» Γιάννης Φελεκίδης αγωνίστηκε για 9 αγωνιστικές περιόδους Α’ Εθνικής και είναι ο δεύτερος σκόρερ της κατηγορίας πίσω από τον Πόλυ Φουλίδη. Με πρώτο αγώνα στις 11/11/1962 (Πιερικός - ΑΕΚ 1-1) και τελευταίο στις 24/1/1971 (Πιερικός - Αιγάλεω 2-1), αγωνίστηκε συνολικά σε 201 αγώνες πρωταθλήματος και κυπέλλου, πετυχαίνοντας 69 γκολ.
Ο Πρόεδρος Γιάννης Φελεκίδης θήτευσε σε τέσσερεις διαφορετικές περιόδους:
1η περίοδος, από 21/11/1982 (Πιερικός – Ολυμπιακός Βόλου 1-0), μέχρι 12/6/1983 (Πανθρακικός – Πιερικός 0-1)
2η περίοδος, από 14/9/1986 (Πιερικός – Αθηναϊκός 1-0), μέχρι 28/12/1986 (Πιερικός – Κιλκισιακός 3-0)
3η περίοδος, από 5/3/1989 (Πιερικός – Αθηναϊκός 3-0), μέχρι 7/6/1992 (Πιερικός – Δόξα Δράμας 1-0). Από τις 15/5/1991 είναι ο Πρόεδρος της τελευταίας Ανόδου.
4η περίοδος,από 11/8/2003 ΠΑΣ Αβέρωφ – Πιερικός 0-0), μέχρι 22/2/2004 (Πιερικός – Πτολεμαΐδα 1-1)
Προέδρευσε του Συλλόγου σε 203 επίσημους αγώνες, 34 Α’ Εθνικής, 122 Β’ Εθνικής, 20 Κυπέλλου Ελλάδος, 23 Περιφερειακού Πρωταθλήματος και 4 Κυπέλλου ΕΠΣ Πιερίας. Ο Πιερικός σημείωσε 86 νίκες, 53 ισοπαλίες και 64 ήττες, με γκολ 299 υπέρ και 235 κατά.
Αποχαιρετούμε με πάσα τιμή, τον Οικογενειάρχη, τον Αθλητή, τον Παράγοντα, τον Επιχειρηματία, τον Μέντορα, και πάνω απ’ όλα τον Άνθρωπο Γιάννη Φελεκίδη.
Αείμνηστε Πατέρα του Πιερικού μας Γιάννη Φελεκίδη, «Καλή σου Ανάπαυση»!!!
Το ΔΣ του ΣΦΙΠ
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!