Θρήνος για τον 41χρονο ορειβάτη που βρέθηκε νεκρός ανήμερα των Χριστουγέννων στον Όλυμπο.
Ο άτυχος ορειβάτης ανασύρθηκε χωρίς τις αισθήσεις του από χαράδρα του Μύτικα, βάθους 600 μέτρων.
Στην επιχείρηση ανάσυρσης που στήθηκε συμμετείχαν διασώστες από τη 2η ΕΜΑΚ Θεσσαλονίκης, την 8η ΕΜΑΚ Λάρισας, στελέχη της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας από το Λιτόχωρο, μέλη της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης και ελικόπτερο Super Puma.
Το Super Puma πήρε τον άνδρα και τον μετέφερε στο ελικοδρόμιο της 24ης Ταξιαρχίας Λιτόχωρου, όπου τον παρέλαβε ασθενοφόρο του Ε.Κ.Α.Β. Υπενθυμίζεται πως ο άτυχος ορειβάτης είχε πάει στον Όλυμπο με έναν φίλο του, και η χαράδρα είναι στη βάση του Λουκιού, του Μύτικα, στα 2.700 μέτρα.
Η Πυροσβεστική Υπηρεσία εξέδωσε οπτικοακουστικό υλικό από τις συγκλονιστικές στιγμές της διάσωσης του 41χρονου ορειβάτη του Ολύμπου.
Δείτε το βίντεο:
Έμπειρος ορειβάτης, με αναβάσεις σε απότομες και υψηλές κορυφές, ήταν ο 41χρονος, Αναστάσιος Δημόπουλος, ο οποίος είχε χαθεί από χθες στον Μύτικα και εντοπίστηκε νεκρός από άνδρες της ΕΜΑΚ.
![](https://www.thestival.gr/wp-content/uploads/2022/12/oreivatis.jpg)
Ο 41χρονος είχε σηκώσει τότε τη σημαία του ΣΧΟ Ιτέας-Κίρρας στην κορυφή Elbrus, σε ύψος 5.642 μέτρων, αποσπώντας τα εύσημα από τους φίλους της ορειβασίας.
Η μοίρα, ωστόσο, του επεφύλασσε ένα άσχημο παιχνίδι στη θέση Λούκι Στεφανίου του Μύτικα όπου ο έμπειρος ορειβάτης έπεσε από χαράδρα με αποτέλεσμα να χαθούν τα ίχνη του.
Άγνωστο παραμένει μέχρι στιγμής αν ο 41χρονος έχασε τη ζωή του από την πτώση ή από το κρύο, κάτι που θα φανεί από την νεκροψία-νεκροτομή.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!