Επίλογο στις δράσεις για την ευαισθητοποίηση μαθητών Γ’ Γυμνασίου των σχολικών μονάδων της Πιερίας, με αφορμή την 25η Νοεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών αποτέλεσε η σημερινή ημερίδα, που πραγματοποίησε το Κέντρο Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών Δήμου Κατερίνης.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο Πνευματικό Κέντρο Δ. Κατερίνης (συνεδριακή αίθουσα – ισόγειο) και επικεντρώθηκε στο μήνυμα της μη ανοχής άσκησης βίας κατά των γυναικών για την Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη της βίας κατά των Γυναικών.
Για το έργο και τις δράσεις του Κέντρου Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών του Δήμου Κατερίνης, έκαναν λόγο τα στελέχη του κέντρου, ενώ η υπεύθυνη του κέντρου, δημοτική σύμβουλος – πρόεδρος της επιτροπής ισότητας των φύλων του Δήμου Κατερίνης, Παρθένα Μακρίδου – Παρτσαλίδου σημείωσε: «Στηρίζουμε καθημερινά τις γυναίκες που έχουν υποστεί βία και ευαισθητοποιούμε την τοπική κοινωνία σε θέματα πρόληψης».
Παράλληλα, ευχαρίστησε μαθητές, εκπαιδευτικούς των Γυμνασίων της πόλης για την ανταπόκριση στην πρόσκληση.
Τέλος, χαιρετισμό απεύθυνε και ο Διευθυντής της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας, Γιώργος Μακρής.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!