Σε σοβαρές καταγγελίες προχώρησε ο Δήμαρχος Πύργου Παναγιώτης Αντωνακόπουλος, εφιστώντας την προσοχή σε όλους όσοι συνδιαλλάσσονται οικονομικά με τον Δήμο Πύργου.
Σύμφωνα με τον κ. Αντωνακόπουλο, επιτήδειοι με πρόσχημα τις πληρωμές ενταλμάτων του Δήμου Πύργου προς τρίτους, επιχειρούν να υποκλέψουν προσωπικά στοιχεία και να «αδειάσουν» τραπεζικούς λογαριασμούς.
Προκειμένου να κερδίσουν την εμπιστοσύνη τους, τους αναφέρουν τον αριθμό του εντάλματος και όσες λεπτομέρειες είναι ήδη δημοσιευμένες και τους ενημερώνουν ότι θα τους αποστείλουν από τις υπηρεσίες του Δήμου ένα λινκ για να καταχωρήσουν τα προσωπικά τους στοιχεία, τον τραπεζικό τους λογαριασμό, κωδικούς κ.α.
Ήδη, όπως είπε ο κ. Αντωνακόπουλος στην ΕΡΤ, έχουν γνωστοποιηθεί το τελευταίο διάστημα τρία τέτοια περιστατικά.
Οι πολίτες που δέχτηκαν αυτό το τηλεφώνημα, για καλή τους τύχη πήραν τηλέφωνο στις Οικονομικές Υπηρεσίες του Δήμου για περαιτέρω διευκρινήσεις κι εκεί αποκαλύφθηκε η απάτη.
Πηγή
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!