Στιγμές αγωνίας έζησαν την παραμονή των Χριστουγέννων, οι θαμώνες ενός καταστήματος εστίασης στο παλιό λιμάνι των Χανίων, όταν μία γυναίκα πνίγηκε με το φαγητό της.
Ειδικότερα, γύρω στις 17:26 το απόγευμα του Σαββάτου, παρέα τριών γυναικών με τα παιδιά τους απολάμβαναν το γεύμα τους.
Ξαφνικά, η μια από τις γυναίκες έχασε τις αισθήσεις της μπροστά στα δύο της παιδιά καθώς κομμάτι της τροφής μπλόκαρε την αναπνευστική οδό.
Άμεσα οι άλλες γυναίκες σηκώθηκαν και προσπάθησαν να την συνεφέρουν αλλά η γυναίκα παρέμενε χωρίς τις αισθήσεις της.
Ξαφνικά από διπλανό τραπέζι σηκώνεται και σπεύδει να βοηθήσει ένας άνθρωπος που έχει διακριθεί στον αθλητισμό.
Πρόκειται για τον Χανιώτη τριαθλητή Κώστα Βαρουχάκη, ο οποίος με ψυχραιμία εφάρμοσε στη λιπόθυμη γυναίκα τη λαβή Χάιμλιχ με αποτέλεσμα η γυναίκα να συνέλθει και τα παιδιά της να πέφτουν ανακουφισμένα στην αγκαλιά της.
Να σημειωθεί πως από τη στιγμή που η γυναίκα έχασε τις αισθήσεις της μέχρι που την επανέφερε ο αθλητής πέρασε λίγο παραπάνω από ένα λεπτό.
Δείτε καρέ – καρέ τις στιγμές αγωνίας που βίωσαν όλοι όσοι ήταν στο κατάστημα και τη σωτήρια επέμβαση του Κώστα Βαρουχάκη:
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!