Πληθαίνουν οι καταγγελίες για τα παιδιατρικά νοσοκομεία, στα οποία οι συνθήκες είναι πρωτόγνωρες και τα παιδιά υπόκεινται σε μεγάλη ταλαιπωρία.
Μία απίστευτη καταγγελία έκανε στο MEGA μία μητέρα της οποίας το παιδί νοσηλεύεται στο Παίδων Πεντέλης. Το παιδί πήγε στο Παίδων με γρίπη τύπου Α, ενώ έγινε «μπαλάκι» ανάμεσα στις κλινικές του νοσοκομείου, με αποκορύφωμα την μεταφορά του σε ένα νοσοκομείο γεμάτο υγρασία και τα νερά να τρέχουν από τους τοίχους και να βρίσκονται στο πάτωμα.
Η κ. Ντίνα, μίλησε στο «Κοινωνία Ώρα MEGA» για το περιστατικό το οποίο η ίδια χαρακτήρισε «απαράδεκτο».
«Εμείς νοσηλευτήκαμε Παρασκευή, στο Παίδων Πεντέλης στην Α’ Παιδιατρική, το παιδί είχε γρίπη Α, κόντευε να λιποθυμήσει. Ξεκίνησα να τσακώνομαι από την Παρασκευή ακόμα και για να εξετάσουν το παιδί, τι γίνεται και λιποθυμάει. Μου είπαν την Κυριακή ότι το παιδί μεταφέρεται σε άλλη κλινική, στην Β’ Παιδιατρική γιατί όπως μου είπαν εφημέρευε και θα ήταν άλλα περιστατικά. Παίρνω το παιδί και πάμε, και βλέπω αυτό το χάλι που βλέπετε και εσείς», ανέφερε αρχικά.
«Η υγρασία τρύπαγε τα κόκκαλα, θέρμανση μηδέν. Πάω στη νοσηλεύτρια και της λέω «ή θα μου βρεις άλλο δωμάτιο ή θα γυρίσω σε αυτό που ήμουν» και μου είπε «θα δούμε τι θα κάνουμε». Πάει μία άλλη μαμά και λέει το ίδιο πράγμα και της είπε «αυτό έχουμε, δεν γίνεται κάτι». Παρενέβην και είπα στη νοσηλεύτρια ότι μου είπε ότι θα δούμε το θέμα απλά για να σταματήσω; Το δωμάτιο είχε 3 κρεβάτια. Ήταν χαλασμένο το καλοριφέρ και έσταζε, και από ότι κατάλαβα δεν πρέπει να βάζουν παιδιά μέσα με γρίπη ή με πνευμονία», κατήγγειλε χαρακτηριστικά η μητέρα του κοριτσιού.
Πήρα το παιδί και το γύρισα στο δωμάτιο που ήταν και την επόμενη μέρα το πρωί με ξαναέστειλαν στο ίδιο δωμάτιο όπου και πάλι έκανα φασαρία για να με πάνε σε ένα δωμάτιο της προκοπής με το παιδί. Εγώ, είπα θέλω να βγω από εδώ μέσα και όχι να κάτσω άλλη μία βδομάδα. Το παιδί μου ευτυχώς τώρα είναι καλά», κατέληξε η κ. Ντίνα.
Πηγή
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!