Η δημιουργία Εταιρείας Ανάπτυξης και Διαχείρισης του Επιχειρηματικού Πάρκου Λιτοχώρου ψηφίστηκε κατά πλειοψηφία στην τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Δίου-Ολύμπου την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2022.
Κύριο αντικείμενο της νέας Εταιρείας, με τη συμμετοχή της ΕΤΒΑ ΒΙΠΕ ΑΕ, θα είναι ο σχεδιασμός, η αναβάθμιση-ανάπτυξη και διαχείριση του υφιστάμενου Βιοτεχνικού Πάρκου Λιτοχώρου (ΒΙΟ.ΠΑ.), με χρηματοδότηση από το Ταμείο Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας, προϋπολογισμού περίπου 15.000.000 ευρώ.
Το νέο Επιχειρηματικό Πάρκο θα είναι περιβαλλοντικά αδειοδοτημένο. Κατά τη συνεδρίαση το Σώμα ενημερώθηκε από τον διευθύνοντα σύμβουλο της εταιρείας ΕΤΒΑ ΒΙΠΕ ΑΕ και έθεσε τα ερωτήματά του, σχετικά με το εγχείρημα.
Παρουσιάστηκε επίσης η προοπτική ανάπτυξης ενός γηπέδου γκολφ. Ένα εγχείρημα που θα εξεταστεί από το Δ.Σ. μετά την υποβολή της σχετικής πρότασης. Έργο που εφόσον υλοποιηθεί θα προσφέρει υψηλή ποιοτική προστιθέμενη αξία στον Δήμο.
Τρεις είναι οι προτεινόμενες περιοχές για την ανάπτυξη των εγκαταστάσεων, συγκεκριμένα σε Βροντού, Λιτόχωρο και βορειοδυτικά της Λεπτοκαρυάς, σε έκταση τουλάχιστον 1.500 στρεμμάτων.
Στη συνεδρίαση συζητήθηκαν δύο προτάσεις που έχουν πολλά να προσφέρουν τόσο στην ανάπτυξη της τοπικής οικονομίας όσο και το τουριστικό προϊόν του Δήμου, με κοινό παρονομαστή την προστασία του περιβάλλοντος.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!