Η μελέτη διερεύνησης της προοπτικής, των δυνατοτήτων και των τρόπων αξιοποίησης του Ολύμπου σε αναπτυξιακή κατεύθυνση παρουσιάστηκε στα μέλη του Δ.Σ του Επιμελητηρίου Πιερίας, στο πλαίσιο της τελευταίας συνεδρίασης του έτους το μεσημέρι της Τετάρτης.
Συγκεκριμένα οι εκπρόσωποι της μελετητικής εταιρείας παρουσίασαν τη β΄ φάση της έρευνας στο πλαίσιο της οποίας αναπτύσσονται οι δυνατότητες και οι προοπτικές αξιοποίησης του μυθικού βουνού προς όφελος της παρολύμπιας περιοχής αλλά και όλης της χώρας.
Στο επίκεντρο της συνολικής μελέτης τίθεται η φυσιογνωμία της περιοχής καθώς και οι παρεμβάσεις που απαιτείται να γίνουν με συγκεκριμένο αναπτυξιακό σχεδιασμό σε επιμέρους τομείς, με γνώμονα την ποιότητα των υπηρεσιών και το σεβασμό στο περιβάλλον.
Μετά την παρουσίαση ακολούθησε συζήτηση και διατυπώθηκαν προτάσεις από τη πλευρά των μελών του Δ.Σ ενώ, όπως σημείωσε και ο πρόεδρος του Επιμελητηρίου Ηλίας Χατζηχριστοδούλου, το επόμενο διάστημα θα πραγματοποιηθεί, σε ανοικτή εκδήλωση, η επίσημη παρουσίαση της μελέτης στους φορείς της Πιερίας.
Αξίζει να σημειωθεί ότι πρόκειται για την πρώτη εξειδικευμένη μελέτη που εκπονείται μετά την έκδοση του νέου Προεδρικού Διατάγματος για τον Όλυμπο και αφορά σε συγκεκριμένες αναπτυξιακές πρωτοβουλίες με βάση τα νέα δεδομένα, τις σύγχρονες διεθνείς πολιτικές σε άμεση σύνδεση με τρόπους χρηματοδότησης.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!