Ακόμα ένα περιστατικό ενδοοικογενειακής βίας κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν αστυνομικοί, αυτή τη φορά στον Βόλο. Οι άνδρες της ΕΛ.ΑΣ. κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν έναν 44χρονο που επιτέθηκε στη σύζυγό του και στον γιο της, ενώ στη συνέχεια στράφηκε και κατά των αστυνομικών.
Το νέο περιστατικό ενδοοικογενειακής βίας έγινε τα ξημερώματα της Παρασκευής (23.12) σε σπίτι του Βόλου που μένει ο 44χρονος με την 46χρονη σύζυγό του και τα παιδιά της από προηγούμενο γάμο.
Ο άνδρας, που είχε καταναλώσει μεγάλη ποσότητα αλκοόλ, άρχισε να τσακώνεται με τη σύζυγό του και στη συνέχεια με τον 24χρονο γιο της. Κάποια στιγμή, σύμφωνα με την ΕΡΤ, ο 44χρονος χτύπησε τον 24χρονο και άρχισε να τον απειλεί ότι θα τον σκοτώσει.
Η 46χρονη κάλεσε άμεσα τη αστυνομία και μόλις ο άνδρας είδε τους τρεις αστυνομικούς άρχισε να τους βρίζει.
Χθες το μεσημέρι, ο άνδρας οδηγήθηκε ενώπιον του Αυτόφωρου Τριμελούς Πλημμελειοδικείου Βόλου, με πέντε καταγγελίες σε βάρος του, για επίθεση στη σύζυγό του, στον 24χρονο γιο της και στους τρεις αστυνομικούς.
Οι κατηγορίες είναι για απειλή σε βάρος της συζύγου, εξύβριση κατά συρροή, ενδοοικογενειακή απλή σωματική βλάβη, ενδοοικογενειακή απειλή, βία κατά υπαλλήλων κατά συρροή, απειλή κατά συρροή και απλή σωματική βλάβη κατά συρροή.
Η σύζυγος ζήτησε αναβολή της εκδίκασης, καθώς όπως ισχυρίστηκε ο 44χρονος αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα αλκοολισμού.
Όσον αφορά στις μηνύσεις των αστυνομικών, θα δικαστεί στις 4 Ιανουαρίου. Ως όρος, για να αφεθεί ελεύθερος, τέθηκε να αποχωρήσει από το σπίτι και να μην πλησιάσει τη σύζυγό του και το γιο της.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!