Πρεμιέρα των εκδηλώσεων για το 2023 της Σχολής Γονέων – Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κατερίνης την Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2023 στις 19:00, με την δραματοποιημένη παρουσίαση της Μικρασιατικής Καταστροφής, βασισμένη στο βραβευμένο βιβλίο «Κι απέναντι Ξένοι», της συγγραφέως Σταυρούλας Ζώρζου.
Η εκδήλωση εντάσσεται στο πλαίσιο του αφιερώματος της Σχολής Γονέων για τα 100 χρόνια από την καταστροφή του 1922 και τον ξεριζωμό των Ελλήνων από τις Αλησμόνητες Πατρίδες της Ανατολής. Η παράσταση αναφέρεται στο δράμα εκατομμυρίων Ρωμιών, που αφανίστηκαν η διώχτηκαν ως ξένοι από την Ανατολή, για να φτάσουν απέναντι, στην Μητροπολιτική Ελλάδα ως πρόσφυγες και συχνά ως ανεπιθύμητοι ξένοι. H εκδήλωση θα κλείσει με το χορευτικό τμήμα του συλλόγου Μικρασιατών Πιερίας.
Συμμετέχει η Θεατρική Ομάδα του Μικρασιατικού Συλλόγου Πιερίας και το Μουσικό Σχολείο Κατερίνης.
Η εκδήλωση γίνεται σε συνδιοργάνωση με το Μουσικό Σχολείο Κατερίνης και τον Σύλλογο Μικρασιατών Πιερίας στο Συνεδριακό κέντρο Κατερίνης στις 19:00.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!