Τη στιγμή του ατυχήματος σε ξενοδοχείο στην πόλη Σαρίκαμις της Τουρκίας όταν οροφή αίθουσας κατέρρευσε με αποτέλεσμα 32 άνθρωποι να τραυματιστούν κατέγραψε αυτόπτης μάρτυρας.
Στο βίντεο αποτυπώνεται ο πανικός που ακολούθησε μετά την κατάρρευση της οροφής με ουρλιαχτά και φωνές για βοήθεια.
Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki otelde düzenlenen belgesel gala gösteriminde salonun tavanı böyle çöktü.
— Yeni Şafak (@yenisafak) January 7, 2023
Δημοσιογράφος που τραυματίστηκε από την πτώση της οροφής στο ξενοδοχείο δήλωσε σε τουρκικά μέσα ενημέρωης ότι πρώτα ακούστηκε ένας μεγάλος θόρυβος και στη συνέχεια το ταβάνι τους έπεσε στο κεφάλι.
«Ακολούθησε μεγάλος πανικός. Είδα τραυματισμένους να προσπαθούν να βγάλουν από πάνω τους συντρίμμια με τα χέρια τους και μετά ήρθαν άλλοι να μας βοηθήσουν» συμπλήρωσε ο δημοσιογράφος που τραυματίστηκε στα πόδια.
Σύμφωνα με τον υπουργό Υγείας της Τουρκίας από τους 32 τραυματίες οι 23 προσήλθαν στο νοσοκομείο με ίδια μέσα και 9 μεταφέρθηκαν με ασθενοφόρα. «Η γενική κατάσταση των τραυματιών είναι καλή» συμπλήρωσε ο Φαϊρεντίν Κότσα με ανάρτησή του στο Twitter.
Το ατύχημα στην επαρχία Καρς της βορειοανατολικής Τουρκίας, σημειώθηκε στη διάρκεια εκδήλωσης για την προβολή ντοκιμαντέρ, αφιερωμένου στη μάχη του 1914 μεταξύ του οθωμανικού και του ρωσικού στρατού.
Τους τραυματίες επισκέφθηκε και ο υπουργός Νεολαίας και Αθλητισμού Μεχμέτ Κασάπογλου και τους ευχήθηκε ταχεία ανάρρωση.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!