Με λαμπρότητα τελέστηκε ο Αγιασμός των υδάτων στα Ίσθμια Λουτρακίου σήμερα, στην προβλήτα της Διώρυγας Κορίνθου, και πλήθος πιστών συγκεντρώθηκαν για να παρακολουθούν την κατάδυση του Τίμιου Σταυρού.
Την έκπληξη φέτος έκανε η 5χρονη Θεοφανία, η οποία βούτηξε στα παγωμένα νερά στο κανάλι του Ισθμού μαζί με τον πατέρα της για να πιάσουν μαζί τον Σταυρό!
Όπως φαίνεται και στο βίντεο του korinthostv.gr, η μικρή κοπέλα βουτά στο νερό με τον πατέρα της να την κρατά από το χέρι. Αμέσως μετά άρχιζουν να κολυμπούν προκειμένου να πλησιάσουν στο σημείο όπου επέπλεε ο Σταυρός. Αν και δεν πρόλαβαν να φτάσουν πρώτοι, μπόρεσαν να τον κρατήσουν για λίγο στα χέρια τους.
Η Θεοφανία ήταν η μικρότερη από όλους όσοι έπεσαν μέσα στο νερό και όλοι την επιβράβευσαν για την θαρραλέα προσπάθειά της και της ευχήθηκαν χρόνια πολλά.
Ο καθαγιασμός των υδάτων έγινε παρουσία αυτοδιοικητικών και πλήθους πιστών.
Πηγή
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!