Ένα έθιμο που συμβολίζει τον εξορκισμό των κακών πνευμάτων και έχει τις ρίζες του στο Άργος της Μ. Ασίας αναβίωσε το απόγευμα στην πλατεία του Άνω Αγίου Ιωάννη. Πρόκειται για “το κάψιμο του καλικάντζαρου”, που συνδιοργάνωσαν ο τοπικός Ποντιακός Πολιτιστικός Σύλλογος “ΑΡΓΟΣ” και ο Δήμος Κατερίνης.
Ευχές για τη νέα χρονιά και συγχαρητήρια στον τοπικό σύλλογο για την αναβίωση του εθίμου απηύθυνε ο Δήμαρχος Κατερίνης Κώστας Κουκοδήμος.
Από την πλευρά του, ο πρόεδρος του τοπικού συλλόγου Χρήστος Παυλίδης ευχαρίστησε τον Δήμο Κατερίνης για την στήριξη της συγκεκριμένης εκδήλωσης – θεσμού για τον σύλλογο.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!