Αντίστροφα μετρά ο χρόνος για το πολυαναμενόμενο πρόγραμμα φωτοβολταϊκά στη στέγη.
Τον Οδηγό περιμένουν χιλιάδες νοικοκυριά κι επιχειρήσεις ώστε να μειώσουν το κόστος της ενέργειας που καταναλώνουν. Το πρόγραμμα θα τρέξει με bonus επιδότησης για όσους επιλέξουν να τοποθετήσουν και μπαταρία αποθήκευσης ενέργειας.
Το πρόγραμμα αφορά σε 250.000 άδειες, όπως έχει εξαγγείλει η κυβέρνηση, εκ των οποίων οι 100.000 θα αφορούν σε οικιακή χρήση, οι 75.000 σε επαγγελματική στέγη και οι 75.000 σε αγροτική εκμετάλλευση.
Η επιδότηση αναμένεται να κυμαίνεται στο επίπεδο του 30% - 40% ενώ για όσους επιλέξουν να συνδυάσουν το φωτοβολταϊκό με μπαταρία αποθήκευσης, η επιδότηση αναμένεται να αυξάνεται στο 60% καλύπτοντας μεγαλύτερο τμήμα του συνολικού κόστους της επένδυσης.
Σύμφωνα με το επικρατέστερο σενάριο δεν θα υπάρχουν εισοδηματικά κριτήρια αλλά η επιλογή των δικαιούχων θα γίνει με προτεραιοποίηση στα πρότυπα του Εξοικονομώ.
Κατά πληροφορίες, ο Οδηγός του αναμένεται να δημοσιευτεί από το υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας, μέσα στον Ιανουάριο, ενώ η εκκίνηση των αιτήσεων προσδιορίζεται έως τον Μάρτιο.
Εκτός από την υποβολή αίτησης για υπαγωγή στο πρόγραμμα, οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να καταθέσουν επίσης στον ΔΕΔΔΗΕ αίτηση για τη σύνδεση του φωτοβολταϊκού στο ηλεκτρικό δίκτυο. Έτσι, για να «τρέξει» το πρόγραμμα όσο το δυνατόν πιο αποτελεσματικά, το ΥΠΕΝ έχει επίσης δρομολογήσει την απλοποίηση της υποβολής αίτησης σύνδεσης, με σκοπό να γίνει με τον μικρότερο αριθμό δικαιολογητικών, χωρίς να χρειάζεται καν μηχανικός για να διεκπεραιωθεί.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!