Βρείτε μου σας παρακαλώ κάτι που λειτουργεί σωστά !
Σε ένα χωριό της Βόρειας Πιερίας, που ισχυρίζεται ότι είναι πολύ ωραίος τουριστικός προορισμός δεν υπάρχουν στοιχειώδες υποδομές !
Με κάθε κακοκαιρία τρέμουν όλοι οι επαγγελματίες του Μακρυγιάλου Πιερίας ! Για ποιο λόγο ; Απλά, με δυνατός αέρας ή με δυνατή βροχή χαλάει το ηλεκτρικό δίκτυο ! Πέφτει μια τάση ! Κόβονται καλώδια ! Κάποιοι ήδη έχουν υποστεί μεγάλες ζημιές : πέρα από το γεγονός ότι χωρίς ρεύμα δεν μπορούν να λειτουργήσουν υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να χαλάσουν κάποια μηχανήματα όταν επιστρέφει το ρεύμα με την κανονική τάση !
Όσον αφορά την παραλία είναι όλα υπό διάλυση !
Οι κολόνες είναι φαγωμένες από την βάση ! Τώρα με την τελευταία κακοκαιρία δεν ανάβουν καν ! Τα καλώδια έχουν λυθεί και κάνουν μπάνιο στην θάλασσα !
Τα πλακάκια στο πεζοδρόμιο έχουν φύγει, έχουν ραγίσει, έχουν δημιουργήσει παγίδες για τους πεζούς !
Όσο για τις τσιμεντένιες σκάλες που οδηγούν στην αμμουδιά… Σε λίγο δεν θα υπάρχουν! 2 σκάλες έχουν καταρρίψει ! Μια το περασμένο χειμώνα και μια φέτος ! Αλλά το κακό δεν σταματάει εδώ ! Ήδη μια τρίτη σκάλα έχει αποκολληθεί και άλλες 2 έχουν ραγίσει και αν συνεχίσει το κύμα να τα χτυπάει θα πέσουν και αυτές ! Θα μείνουν 3 σκάλες συν αυτές που έβαλαν οι επαγγελματίες του τόπου !
Τι θα γίνει δηλαδή ;
Κονδύλια για καινούριες σκάλες από ότι ξέρω δεν υπάρχουν στην μελέτη για την ανάπλαση της παραλίας … Άρα ; Θα βρούμε πόρους για μελέτη και αντικατάσταση των χαμένων σκάλων ή θα έρθει το καλοκαίρι και θα είναι μειωμένη κατά το 70% η πρόσβαση στην αμμουδιά ;
Άντε να το πω και αυτό ! Το να μην υπάρχουν οι τσιμεντένιες σκάλες είναι προς όφελος των καταστηματαρχών που έβαλαν οι ίδιοι σκάλες ! Από εκεί θα υπάρχει μόνο πρόσβαση για την παραλία και αφού κατέβει από εκεί ο κόσμος … το 90% θα κάτσει στις ομπρέλες που θα βρει μπροστά του !
Γνωρίζω ότι έτσι όπως τα γράφω δεν αρέσει σε πολλούς και εκδικούνται με όποιον τρόπο μπορούν … Αλλά ….
Βαρέθηκα την αδιαφορία όλων, την αδράνεια όλων την υποκρισία όλων !
Θυμώνουν επειδή τα γράφω αλλά γλύφουν τους υπεύθυνους για την τωρινή κατάσταση !
Τι θα ζητήσετε για αντάλλαγμα για την ψήφο σας ;
Να πράξουν ουσιαστικά για την ανάπτυξη του τόπου ή να βολέψουν εσάς, την κόρη σας, τον γιο σας κτλ…
Εδώ είμαστε και θα το δούμε !!!
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!