Από την Ιερά Μητρόπολη ανακοινώνεται ότι ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος κ. Γεώργιος, κατά την περίοδο των Θεοφανείων, θα χοροστατήσει και θα ιερουργήσει, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:
- Την Τετάρτη 4 Ιανουαρίου, 8.00-9.30 το βράδυ, θα χοροστατήσει στην Προεόρτια Ακολουθία των Μεγάλων Ωρών των Θεοφανείων, στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδας Κατερίνης.
- Την Πέμπτη 5 Ιανουαρίου, 6.00-7.30 το απόγευμα, θα χοροστατήσει στον Πανηγυρικό Εσπερινό στον Ιερό Ναό Αγίας Παρασκευής Κατερίνης.
- Την ίδια ημέρα, 9:00 βράδυ-1:00 ξημερώματα, θα προεξάρχει του Όρθρου, του Μεγάλου Αγιασμού των Θεοφανείων και της Θ. Λειτουργίας, στον Ιερό Ναό Αγίας Άννας Κατερίνης.
- Την Παρασκευή 6 Ιανουαρίου, 10:00-11:30 το πρωί, θα τελέσει τον Μεγάλο Αγιασμό των Θεοφανείων, στον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως Σωτήρος Πλαταμώνος και στη συνέχεια θα πραγματοποιήσει την Κατάδυση του Τιμίου Σταυρού στο παρακείμενο λιμάνι.
- Την ίδια ημέρα, 13:00-14:00 το μεσημέρι, θα προεξάρχει της Λιτανείας και της Καταδύσεως του Τιμίου Σταυρού, στον Ιερό Ναό Αγίας Φωτεινής Παραλίας.
- Την ίδια ημέρα, 6:00-7:30 το απόγευμα, θα χοροστατήσει στον Πανηγυρικό Εσπερινό στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου Προδρόμου Λόφου.
- Το Σάββατο 7 Ιανουαρίου, 7:30-10:30 το πρωί, θα ιερουργήσει στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου Κάτω Αγάννη.
Επίσης, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τριπόλεως και πάσης Λιβύης κ. Θεοφύλακτος:
- Την Παρασκευή 6 Ιανουαρίου, 7.00-11.00 το πρωί, θα ιερουργήσει στην Ιερά Μονή Αγίου Διονυσίου εν Ολύμπω, όπου θα τελέσει και τον Μέγα Αγιασμό των Θεοφανείων.
- Το Σάββατο 7 Ιανουαρίου, 7:30-10:30 το πρωί, θα ιερουργήσει στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου Προδρόμου Λόφου.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!