Η γιορτή των Θεοφανείων αποτελεί την απαρχή του χριστιανικού βαπτίσματος και του αγιασμού του κόσμου.
Με τη Βάπτιση του Κυρίου, συμβολίζεται η απλότητα και η ταπεινότητα που πρέπει να χαρακτηρίζουν τις πράξεις και την καθημερινότητα όλων μας, ενώ ο Αγιασμός των υδάτων προσφέρει την κάθαρση, την ανακαίνιση και τη δυνατότητα της εξέλιξης της ζωής με την κατανόηση των λαθών του παρελθόντος, αλλά όχι το βάρος τους.
Θα μπορούσαμε λοιπόν να την παραλληλίσουμε με την επιθυμία μας για φυγή από της παλιές νοοτροπίες και την αναζήτηση νέων, καθαρών ευκαιριών με προοπτική.
Χρόνια πολλά, καλή φώτιση και υγεία σε όλους και όλες!
Νικόλαος Λακασάς
Υπ. Δήμαρχος
Πύδνας – Κολινδρού
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!