Για να τους εκπλήξετε όλους στο τραπέζι
Υλικά
- 6 φλ. τσαγιού ζωμό κοτόπουλου, ή όσο χρειάζεται
- 3 κ. σ. ελαιόλαδο, μοιρασμένο
- 500 γρ. μανιτάρια portobello, σε λεπτές φέτες
- 500 γρ. λευκά μανιτάρια, σε λεπτές φέτες
- 2 μέτρια κρεμμυδάκια, κομμένα σε κύβους
- 1 1/2 φλ. τσαγιού ρύζι για ριζότο
- 1/2 φλ. τσαγιού λευκό ξηρό κρασί
- 4 κ. σ. βούτυρο
- 3 κ. σ. ψιλοκομμένο σχοινόπρασο
- 1/3 φλ. τσαγιού φρεσκοτριμμένη παρμεζάνα
- Θαλασσινό αλάτι και φρεσκοτριμμένο μαύρο πιπέρι για γεύση
Εκτέλεση
- Ζεστάνετε το ζωμό σε μια κατσαρόλα σε χαμηλή φωτιά.
- Ζεστάνετε, επίσης, 2 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο σε μια μεγάλη κατσαρόλα σε μέτρια προς δυνατή φωτιά. Προσθέστε τα μανιτάρια πορτομπέλο και τα λευκά μανιτάρια- μαγειρέψτε και ανακατέψτε μέχρι να μαλακώσουν, περίπου 3 λεπτά. Αφαιρέστε τα μανιτάρια και τα υγρά τους σε ένα μπολ και αφήστε τα στην άκρη.
- Προσθέστε την υπόλοιπη 1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο στην κατσαρόλα. Ανακατέψτε τα κρεμμυδάκια και μαγειρέψτε για 1 λεπτό. Προσθέστε το ρύζι- μαγειρέψτε και ανακατέψτε μέχρι το ρύζι να καλυφθεί από το λάδι και να αποκτήσει χλωμό, χρυσαφί χρώμα, περίπου 2 λεπτά.
- Ρίξτε το κρασί, ανακατεύοντας συνεχώς μέχρι να απορροφηθεί πλήρως από το ρύζι. Προσθέστε 1/2 φλιτζάνι ζεστό ζωμό στο ρύζι και ανακατέψτε μέχρι να απορροφηθεί ο ζωμός. Συνεχίστε να προσθέτετε ζωμό, 1/2 φλιτζάνι τη φορά, ανακατεύοντας συνεχώς, μέχρι να απορροφηθεί το υγρό και το ρύζι να είναι τρυφερό, αλλά σταθερό στο δάγκωμα, περίπου 15 έως 20 λεπτά.
- Αποσύρετε από τη φωτιά. Ανακατέψτε τα μανιτάρια και τα υγρά τους, το βούτυρο, το σχοινόπρασο και την παρμεζάνα. Αλατοπιπερώστε και σερβίρετε αμέσως.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!