Την προγραμματική σύμβαση για την υλοποίηση της προμήθειας «EΠΕΚΤΑΣΗ ΣΤΕΓΑΣΤΡΟΥ ΣΤΗΝ 12η Τ.ΟΜ.Υ», μεταξύ της Περιφερειακής Ενότητας Πιερίας και του Γενικού Νοσοκομείου Κατερίνης, υπέγραψε η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας, κ. Σοφία Μαυρίδου.
Το προς χρηματοδότηση έργο θα πραγματοποιηθεί στο υφιστάμενο κτίριο του πρώην Γενικού Νοσοκομείου Κατερίνης και νυν 12η Τ.ΟΜ.Υ ,συνολικού προϋπολογισμού 6.820,00€, (συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.24 %), με χρηματοδότηση της ΠΕ Πιερίας και ειδικότερα από το Τεχνικό Πρόγραμμα Επενδυτικών Δαπανών 2022 με κωδικό έργου 3151ΠΙΕ001ΙΔΠ21 και ΚΑΕ 9777.
Το έργο προβλέπει κατασκευή και τοποθέτηση μεταλλικού στεγάστρου άνωθεν της ράμπας πρόσβασης ασθενών ΑΜΕΑ και ένα μικρό τμήμα μπροστά από τη ράμπα στην είσοδο του κτιρίου του παλαιού νοσοκομείου Κατερίνης το οποίο λειτουργεί ως 12η Τ.ΟΜ.Υ., προφυλάσσοντας ασθενείς και συνοδούς που βρίσκονται σε αναμονή από τις καιρικές συνθήκες.
«Η Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας συνεχίζει το έργο της έχοντας θέσει ως προτεραιότητα τη δημιουργία κατάλληλων υποδομών, για την αναβάθμιση της παροχής υπηρεσιών του Γενικού Νοσοκομείου Κατερίνης και κατ΄επέκταση της ποιότητας ζωής των πολιτών και επισκεπτών της Πιερίας»,επεσημαίνει η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!