Ένας 15χρονος, ο οποίος μαχαίρωσε στις 20 Φεβρουαρίου 2023 έναν 16χρονο στα Πατήσια, με αποτέλεσμα να του προκαλέσει τραύμα στον πνεύμονα, συνελήφθη το πρωί του Σαββάτου από άνδρες της Ασφάλειας στη Νέα Φιλαδέλφεια.
Ο 15χρονος, με καταγωγή από την Αλβανία, βρισκόταν το απόγευμα της 20ης Φεβρουαρίου μαζί με ακόμα τέσσερα άτομα στα Πατήσια, όπου προσέγγισε μαζί με τους συνεργούς του απειλητικά τον 16χρονο και έναν φίλο του, στους οποίους επιτέθηκαν αρχικά λεκτικά.
Οι ανήλικοι προσπάθησαν αρχικά να απομακρυνθούν τρέχοντας από το σημείο.
Αφού οι δράστες τους κυνήγησαν, μετά από λίγο, ακινητοποίησαν τον 16χρονο και με χρήση μαχαιριού, ένας εκ των δραστών, τον τραυμάτισε στα πλευρά, την πλάτη, το δεξί κάτω άκρο και του αφαίρεσε το κινητό τηλέφωνο.
Στο πλαίσιο διερεύνησης της υπόθεσης από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Αθηνών και έπειτα από συνδυαστική αξιοποίηση πληροφοριακών στοιχείων και αποδεικτικών μέσων, αστυνομικοί ταυτοποίησαν τον 15χρονο ως δράστη της επίθεσης με το αιχμηρό αντικείμενο.
Ο κατηγορούμενος εντοπίστηκε στη Νέα Φιλαδέλφεια και οδηγήθηκε στην ανωτέρω υπηρεσία, όπου αρνήθηκε να δακτυλοσκοπηθεί. Έπειτα από έρευνα που πραγματοποιήθηκε στην οικία του κατηγορούμενου, βρέθηκε και κατασχέθηκε ο ρουχισμός που έφερε κατά τη στιγμή της επίθεσης. Ο συλληφθείς οδηγήθηκε στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών, ενώ η έρευνα για την ταυτοποίηση και των υπόλοιπων δραστών συνεχίζεται.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!