Δύο φοιτήτριες βρέθηκαν αντιμέτωπες με τη Δικαιοσύνη, καθώς κατηγορήθηκαν ότι από κοινού με έναν 35χρονο, φίλο της μίας εκ των δύο, διακινούσαν ναρκωτικές ουσίες μέσα σε λούτρινα κουκλάκια τα οποία ταχυδρομούσαν σε δέματα ή φακέλους προς την Ελλάδα και το εξωτερικό.
Η πρώτη αθωώθηκε λόγω αμφιβολιών, ενώ η δεύτερη καταδικάστηκε σε φυλάκιση τεσσάρων ετών.
Ο τρίτος κατηγορούμενος που φέρεται να είχε «πρωταγωνιστικό» ρόλο στην υπόθεση καταδικάστηκε σε κάθειρξη 8 ετών και επιπλέον χρηματική ποινή ύψους 30.000 ευρώ, με το Δικαστήριο να του «δείχνει» το δρόμο προς τις φυλακές.
Οι διακινηθείσες ναρκωτικές ουσίες, σύμφωνα με το κατηγορητήριο, αφορούσαν 181 γραμμάρια κοκαϊνης, 200 γραμμάρια ακατέργαστης κάνναβης και ποσότητες μεθαμφεταμίνης.
Η υπόθεση αποκαλύφθηκε πέρσι τον Μάρτιο, όταν εντοπίστηκαν στο αεροδρόμιο «Μακεδονία» της Θεσσαλονίκης δύο ταχυδρομικά δέματα με λούτρινα κουκλάκια, στο εσωτερικό των οποίων «έκρυβαν» ποσότητες κοκαϊνης και κάνναβης.
Ακολούθησαν έρευνες σε υποκαταστήματα εταιριών αποστολής δεμάτων όπου εντοπίστηκαν επιπλέον δέματα και φάκελοι με ναρκωτικές ουσίες και επρόκειτο να αποσταλούν μεταξύ άλλων σε ευρωπαϊκές χώρες (Δανία, Γερμανία κ.ά.).
Ενώπιον του Μονομελούς Εφετείου Κακουργημάτων Θεσσαλονίκης, όπου εκδικάστηκε η υπόθεση, η κατηγορούμενη που τιμωρήθηκε με την ποινή των 4 ετών φυλάκισης (αφέθηκε ελεύθερη με περιοριστικό όρο ενόψει του Εφετείου) έκανε λόγο για «αφέλεια», τονίζοντας ότι έκανε λάθος.
Ανέφερε ότι γνώρισε τον συγκατηγορούμενο μέσω Facebook και ανέπτυξαν φιλική σχέση, ενώ παραδέχθηκε ότι ως αντάλλαγμα εισέπραττε ένα «χαρτζιλίκι» με το οποίο κάλυπτε τα προσωπικά της έξοδα.
Η νεαρή που αθωώθηκε και σύμφωνα με το κατηγορητήριο αγόραζε τα κουκλάκια, επισήμανε ότι δεν γνώριζε το ακριβές περιεχόμενο των πακέτων.
Να κριθεί ως τοξικοεξαρτημένος ζήτησε ο βασικός κατηγορούμενος, αλλά το αίτημά του απορρίφθηκε από το Δικαστήριο.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!