Στο πλαίσιο της συνεχούς επιμόρφωσης και εκπαίδευσης 17 εκπαιδευτικοί από 10 νηπιαγωγεία του νομού μας και όχι μόνο παρακολούθησαν ένα επιμορφωτικό σεμινάριο στις εγκαταστάσεις της Διασωστικής Ομάδας Πιερίας.
Πιο συγκεκριμένα, το επιμορφωτικό σεμινάριο παρακολούθησαν οι εκπαιδευτικοί των ακόλουθων νηπιαγωγείων:
- 23ο Νηπιαγωγείο Κατερίνης
- 25ο Νηπιαγωγείο Κατερίνης
- 14ο Νηπιαγωγείο Κατερίνης
- 4ο Νηπιαγωγείο Κατερίνης
- 16ο Νηπιαγωγείο Κατερίνης
- 11ο Νηπιαγωγείο Κατερίνης
- Νηπιαγωγείο Γαλατάδες
- Νηπιαγωγείο Κάτω Μηλιάς
- Νηπιαγωγείο Άσπρου Ν. Πέλλας
Αρχικά, οι εκπαιδευόμενοι ενημερώθηκαν πάνω στις Πρώτες Βοήθειες αναφορικά με την αντιμετώπιση τραυμάτων, αιμορραγιών, ρινορραγιών, διαστρεμμάτων, εγκαυμάτων, επιληπτικών κρίσεων και λιποθυμικών επεισοδίων.
Στη συνέχεια, ακολούθησε η εξάσκησή τους πάνω στη Βασική Υποστήριξη της Ζωής, δηλαδή πάνω στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση, στην Πλάγια θέση Ασφαλείας και στην Αφαίρεση ενός Ξένου Σώματος (Πνιγμονή) – Τεχνική Heimlich σε ενήλικες και παιδιά
Ευελπιστούμε η παρουσίαση μας να ήταν εποικοδομητική και να αποτέλεσε έναυσμα για την περαιτέρω εμβάθυνση των νηπιαγωγών πάνω στον τομέα των Πρώτων Βοηθειών.
Άλλωστε, σύμφωνα με έναν Αρχαίο Έλληνα Ιστορικό και πιο συγκεκριμένα τον Πλούταρχο: «Οι γνώσεις είναι για το πνεύμα ό,τι τα μάτια για το σώμα, δηλαδή, το φως της διάνοιας. Αντίθετα, η άγνοια και η αμάθεια είναι το σκοτάδι».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!