Οι «μηχανισμοί άμυνας του Εγώ» λειτουργούν σε υποσυνείδητο επίπεδο, δηλαδή δεν γίνονται συνειδητά αντιληπτοί από το άτομο που τους χρησιμοποιεί και αποτελούν μέρος της ψυχοδυναμικής θεωρίας του Freud.
Η «προβολή» (projection) είναι o αμυντικός μηχανισμός με τον οποίο ένα άτομο «βλέπει» τα απαράδεκτα χαρακτηριστικά ή τις παρορμήσεις του σε κάποιον άλλον για να αποφύγει να αναγνωρίσει αυτά τα χαρακτηριστικά ή τις παρορμήσεις στον εαυτό του.
Την επόμενη φορά που ένα συγκεκριμένο άτομο, συγγενής, φίλος, συνεργάτης θα σας «ξαφνιάσει» κατηγορώντας σας για ιδιότητες που διακρίνουν αυτό και όχι εσάς δανείστε του τον καθρέπτη σας.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!