Ο Τύρναβος κάθε Καθαρά Δευτέρα γίνεται είδηση για τις εικόνες στο κέντρο της πόλης. Εκεί που συγκεντρώνονται ντόπιοι αλλά και επισκέπτες…
Στον Τύρναβο την Καθαρά Δευτέρα αναβίωσε μετά από τρία χρόνια αποχής, το τολμηρό παραδοσιακό έθιμο «μπουρανί». Πρόκειται για το διονυσιακό έθιμο του… φαλλού, το οποίο μαζί με το καρναβάλι του Τυρνάβου προσελκύει επισκέπτες από κάθε γωνιά της Ελλάδας.
Οι κάτοικοι του Τυρνάβου γιορτάζουν κάθε χρόνο το «μπουρανί» για να υμνήσουν τη γονιμότητα της γης, τη φύση για τους καρπούς που προσφέρει στους ανθρώπους. Οι κάτοικοι της περιοχής μεταφέρονται μεταμφιεσμένοι σε κάθε γειτονιά της επαρχιακής πόλης, κρατώντας στα χέρια τους ξύλινους φαλλούς και πειράζουν τους περαστικούς με χειρονομίες.
Έπειτα φτιάχνουν το παραδοσιακό «μπουρανί», δηλαδή ένα φαγητό από σπανάκι, τσουκνίδα και ξύδι. Το κρασί και το τσίπουρο ρέει άφθονο και η πόλη του Τυρνάβου ζει ένα τεράστιο γλέντι με σκωπτικά τραγούδια. Δείτε τα βίντεο του larissanet.gr…
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!