Οι τρόποι με τους οποίους μια περιοχή μπορεί να μετεξελιχθεί και να αποτελέσει πρότυπο τουριστικό προορισμό, μέσω του πλαισίου λειτουργίας των Οργανισμών Διαχείρισης Προορισμών (DMMOs), παρουσιάστηκαν από την ηγεσία του υπουργείου Τουρισμού σε πρόσφατη εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε, στην οποία συμμετείχε το μέλος του Δ.Σ της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ξενοδόχων και πρόεδρος της Ένωσης Ξενοδόχων Πιερίας κ. Ηρακλής Τσιτλακίδης.
Η εφαρμογή των DMMOs στον ΠΟΤΑΠ
«Πρόκειται για ένα μοντέλο που μπορεί να βρει εφαρμογή στον Πιερικό Οργανισμό Τουριστικής Προβολής και Ανάπτυξης (ΠΟΤΑΠ), προκειμένου η περιοχή να αναπτυχθεί περεταίρω τουριστικά, με σχέδιο και στρατηγικούς στόχους», σημείωσε ο κ. Τσιτλακίδης, ο οποίος είναι και πρόεδρος του ΠΟΤΑΠ. Και αυτό διότι οι αναπτυξιακές εταιρίες που λειτουργούν μπορούν να δημιουργήσουν εσωτερικά τον Οργανισμό Διαχείρισης Προορισμών, πρακτικά δηλαδή, τη μετεξέλιξη του υπάρχοντος Οργανισμού, αφού ως στόχο έχουν την προβολή και προσέλκυση επισκεπτών, την ανάπτυξη της βιώσιμης περιφερειακής οικονομίας και των τοπικών κοινωνιών.
365 μέρες το χρόνο
«Οι «DMΜOs» παρέχουν ευκαιρίες για ανάπτυξη προϊόντων που θα ενισχύσουν την εμπειρία του επισκέπτη, την ταυτότητα και την έκφραση της επωνυμίας του προορισμού. Αποτελούν ένα σύγχρονο εργαλείο marketing στον τουρισμό, προκειμένου να υλοποιηθεί ο στόχος που είναι να αποτελέσει η χώρα και η Πιερία τουριστικό προορισμό 365 μέρες το χρόνο», υπογράμμισε ο κ. Τσιτλακίδης.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!