Με απόφαση του Οργανισμού Φυσικού Περιβάλλοντος και Κλιματικής συγκροτήθηκε Τοπική Επιτροπή Διαχείρισης της Μονάδας Διαχείρισης Εθνικού Πάρκου Ολύμπου και ορίστηκε μέλος της Επιτροπής, ως εκπρόσωπος της Ένωσης Περιφερειών Ελλάδος, η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας κα Σοφία Μαυρίδου, με αναπληρωματικό μέλος τον Περιφερειακό Σύμβουλο κ. Απόστολο Τζόβα.
Η επιλογή αυτή της κας Μαυρίδου αποτελεί επιστέγασμα των πολυσχιδών δράσεων αλλά και των στοχευμένων προτάσεων της Περιφερειακής Ενότητας Πιερίας, σε αγαστή πάντα συνεργασία με όλους τους τοπικούς φορείς, για την προστασία, την ανάδειξη και την ανάπτυξη του Ολύμπου.
Οι Τοπικές Επιτροπές Διαχείρισης διασφαλίζουν τη συμμετοχή των εμπλεκόμενων φορέων στη διαχείριση των προστατευόμενων περιοχών.
Η σημασία της συγκρότησης της επιτροπής είναι ιδιαίτερα σημαντική όπως και η σημασία της εκπροσώπησης διαφορετικών υπηρεσιών και φορέων που δραστηριοποιούνται στην προστασία του μυθικού βουνού του Ολύμπου.
Στόχος της επιτροπής είναι η υποστήριξη του έργου της Μονάδας Διαχείρισης για την προστασία, διατήρηση, αποκατάσταση και ανάδειξη των προστατευόμενων περιοχών του Ολύμπου.
Στη συγκεκριμένη Επιτροπή συμμετέχουν, εκτός από την Αντιπεριφερειάρχη κα Σοφία Μαυρίδου, εκπρόσωποι από την Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδας, από το Γεωτεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας, από το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας, από τη Γενική Διεύθυνση Δασών του ΥΠΕΝ, από το Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος, από τις Περιβαλλοντικές Οργανώσεις και από τον Ο.ΦΥ.ΠΕ.Κ.Α.
Συντονιστής της Επιτροπής ορίστηκε ο κ. Γεώργιος Μαλλίνης, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών του Α.Π.Θ.
Με αφορμή την επιλογή της, η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας κα Μαυρίδου υπογράμμισε τη σημαντική θέση που κατέχει ο Όλυμπος, αναφέροντας ότι αποτελεί παγκόσμιο σύμβολο πολυσήμαντης φυσικής και πολιτιστικής κληρονομιάς και έναν από τους πολυτιμότερους παράδεισους χλωρίδας και πανίδας της Ευρώπης. «Ο Όλυμπος είναι κάτι παραπάνω από ένα βουνό. Είναι η κληρονομιά της Πιερίας που θα πρέπει να τη διαφυλάξουμε», όπως χαρακτηριστικά δήλωσε.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!