Το «τελευταίο αντίο» στον κυβερνήτη, Σμηναγό του μοιραίου Phantom, Στάθη Τσιτλακίδη, λένε αυτή την ώρα συγγενείς φίλοι, πολιτειακή και πολιτική ηγεσία στον Γρανίτη Δράμας.
Πριν από λίγο έφτασε η σορός του στην εκκλησία και θα ακολουθήσει η εξόδιος ακολουθία. Νωρίτερα στον ναό έφτασαν συντετριμμένοι οι γονείς του Σμηναγού. Σπαρακτική ήταν η εικόνα της μητέρας που έλεγε το όνομα του παιδιού της κοιτώντας τον ουρανό ενώ ο πατέρας του μπήκε στην εκκλησία υποβασταζόμενος. Τραγική φιγούρα και η κοπέλα του που κρατούσε μια φωτογραφία του στα χέρια της.
Οι καμπάνες χτυπούν πένθιμα, οι σημαίες κυματίζουν μεσίστιες σε ολόκληρη την περιοχή ενώ από νωρίς το πρωί έφταναν στην εκκλησία δεκάδες στεφάνια από την οικογένεια, φίλους και τις στρατιωτικές αρχές. Η οικογένεια του άτυχου Σμηναγού αποφάσισε κατά τη διάρκεια της νεκρώσιμης ακολουθίας να μοιράσει 1000 κουφέτα και λουλούδια σε όσους θα βρίσκονται εκεί για να αποχαιρετήσουν τον αγαπημένο τους Στάθη.
Είναι όλοι εκεί για να πουν το «τελευταίο αντίο» στον πιλότο που έφυγε τόσο νωρίς από τη ζωή. Όπως μετέδωσε η ανταποκρίτρια της ΕΡΤ, Τασούλα Κρητικού, ο κόσμος μιλά για έναν άριστο μαθητή, έναν χαμογελαστό και καλοσυνάτο νέο που από πολύ μικρός είχε ένα και μοναδικό όνειρο να γίνει πιλότος.
Στην εξόδιο ακολουθία του σμηναγού Ευστάθιου Τσιτλακίδη, στον Γρανίτη Δράμας παρευρίσκονται σήμερα η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου, ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης, ο υπουργός Εθνικής Άμυνας, Νίκος Παναγιωτόπουλος και αντιπροσωπεία του ΣΥΡΙΖΑ– Προοδευτική Συμμαχία αποτελούμενη από τον τομεάρχη Άμυνας, Θοδωρή Δρίτσα, τον πρώην αρχηγό ΓΕΕΘΑ, Χρήστο Χριστοδούλου και τον τομεάρχη Δικαιοσύνης Θεόφιλο Ξανθόπουλο.
Το Συμβούλιο Αρχηγών Γενικών Επιτελείων, τιμώντας τους δυο ήρωες αεροπόρους, τους απέδωσε τον ανώτατο βαθμό της ηγεσίας της Πολεμικής Αεροπορίας, ονομάζοντάς τους Αντιπτεράρχους.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!