Μια 10χρονη Ολλανδή που μαχαιρώθηκε στο στομάχι στο κέντρο της πόλης του Γκέτεμποργκ το απόγευμα της Πέμπτης είναι σε «σοβαρή αλλά σταθερή» κατάσταση, ανακοίνωσε την Παρασκευή η αστυνομία.
Η αστυνομία δεν έχει βρει καμία σχέση μεταξύ του 35χρονου που κρατείται για τις μαχαιριές και του νεαρού θύματος ή της οικογένειάς της. Ο ύποπτος έχει ποινικό μητρώο και προβλήματα ψυχικής υγείας, ανέφεραν τοπικά μέσα ενημέρωσης. Το κορίτσι από το Άμστερνταμ βρισκόταν στη σουηδική πόλη για να επισκεφτεί τον παππού και τη γιαγιά της. Το παιδί και η γιαγιά του περπατούσαν στο Brunnsparken, μια από τις πιο πολυσύχναστες κεντρικές περιοχές της πόλης, όταν ο άνδρας της επιτέθηκε γύρω στις 12:35 μ.μ. την Πέμπτη. Ο άνδρας μαχαίρωσε το παιδί πολλές φορές, μεταξύ των οποίων και στο στομάχι της
Η γιαγιά της μαχαιρώθηκε στο χέρι κατά τη διάρκεια του περιστατικού, πιθανώς καθώς προσπάθησε να προστατεύσει το κορίτσι. Τα τραύματα της γιαγιάς δεν ήταν σοβαρά και δεν είναι πλέον στο νοσοκομείο. Οι περαστικοί εξουδετέρωσαν τον 35χρονο και οι αστυνομικοί τον έθεσαν υπό κράτηση. Οι ανακριτές βρήκαν δύο μαχαίρια στον τόπο του εγκλήματος.
A 10 y/o Dutch girl got randomly stabbed by a 35 y/o migrant in the park while visiting her grandma in Sweden. The attacker allegedly shouted “allahu Akbar”.
— Eva Vlaardingerbroek (@EvaVlaar) March 3, 2023
Another young & innocent victim of cultural ‘enrichment’.
Our ‘elites’ have blood on their hands.pic.twitter.com/Umv7cS5Ywg
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!