Τις τραγικές στιγμές που έζησε μετά τη σύγκρουση των δύο τρένων στα Τέμπη, περιέγραψε μιλώντας στον ΣΚΑΪ ο 20χρονος Μιχάλης Κλάψης, ο οποίος επέβαινε στο μοιραίο τρένο και, μάλιστα, από λάθος.
Ειδικότερα, ο Μιχάλης είχε ζητήσει να του κόψουν εισιτήριο για το τρένο της Τρίτης στις 17:20 και από λάθος του έκοψαν για Τετάρτη. Χωρίς να το έχει συνειδητοποιήσει, επιβιβάστηκε στο προηγούμενο δρομολόγιο έως ότου μία κοπέλα πήγε να κάτσει σε θέση, στην οποία είχε κάτσει ο ίδιος, με αποτέλεσμα να αποβιβαστεί και να κλείσει θέση με το επόμενο δρομολόγιο, στο 3ο βαγόνι της φονικής αμαξοστοιχίας.
Για την αυτοθυσία που έκανε ο ίδιος, ώστε να βοηθήσει ανθρώπους να απεγκλωβιστούν, ο Μιχάλης ανέφερε ότι «όταν ακούς τον κόσμο γύρω σου να φωνάζει βοήθεια, δεν μπορείς να κάτσεις με σταυρωμένα τα χέρια και να φύγεις από το βαγόνι. Όταν έγινε η σύγκρουση, η μητέρα τάιζε το μωράκι και έφυγε από τα χέρια της. Όταν σηκώθηκα και είδα ότι είμαι εντάξει, την άκουγα να φωνάζει "έχασα το μωρό, βοηθήστε με να το βρω". Ψάξαμε και βρήκαμε το μωρό κάτω από τα καθίσματα. Το πήρε η μητέρα στην αγκαλιά της και τη βοηθήσαμε να βγει έξω από το τρένο».
«Όλα τα παιδιά που ήταν μέσα στο τρένο, συνομίληκοί μου ή λίγο μεγαλύτεροι, βοηθήσαν τον υπόλοιπο κόσμο. Δίπλα μου καθόταν μία κοπέλα, η Ευγενία που καταφέραμε και την βγάλαμε», πρόσθεσε.
Ο Μιχάλης Κλάψης μίλησε επίσης για την 23χρονη Ιφιγένεια Μίτσκα από τα Γιαννιτσά που έχασε τη ζωή της στο σιδηροδρομικό δυστύχημα. «Μπροστά μου καθόταν ένα ζευγάρι που άκουγα το αγόρι της να φωνάζει "Ιφιγένεια, Ιφιγένεια με ακούς;" Το σώμα της κοπέλας ήταν το μισό μέσα από το παράθυρο και το άλλο μισό απ' έξω και την είχαν πλακώσει λαμαρίνες. Ξεστράβωσα τις λαμαρίνες, την έπιασα από τη μέση και μαζί με το αγόρι της την βγάλαμε έξω. Την έπιασα και είχε σφυγμό», είπε ο 20χρονος. «Όταν βγήκα από το τρένο, δεν είχα καταλάβει τι είχε συμβεί. Άκουγα μόνο φωνές για βοήθεια και τον καπνό. Νόμιζα ότι μόνο το δικό μας βαγόνι είχε βγει από τις ράγες».
Δείτε σχετικό βίντεο
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!