Η 25η Μαρτίου είναι ημέρα διπλής γιορτής για τους Έλληνες της οικουμένης. Ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου που σηματοδοτεί τη γέννηση του Θεανθρώπου και η απαρχή της Ελευθερίας για την Ελλάδα.
Με συνεκτικό κρίκο των Ελλήνων την Ορθοδοξία, η Επανάσταση του 1821 αποτέλεσε αναμφισβήτητα, κορυφαία έκφραση της επιθυμίας τους, για Ελευθερία και αυτοδιάθεση.
Η πίστη στα μεγάλα ιδανικά και ο διαρκής αγώνας για την επίτευξή τους είναι το διαχρονικό μήνυμα. Για να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα απαιτείται, θυσία, ηρωισμός, ομόνοια και σύμπνοια.
202 χρόνια από την έναρξη της Επανάστασης, μπορούμε να σχεδιάζουμε το μέλλον μας με περισσότερη αισιοδοξία και αυτοπεποίθηση. Η τιμή στους ήρωες του ’21 είναι δεδομένη και αποκτά νόημα όσο παραμένουμε συνεπείς στον αγώνα για τη βελτίωση της καθημερινότητάς μας και των προϋποθέσεων που διασφαλίζουν ένα καλύτερο μέλλον στις επόμενες γενιές.
Χρόνια πολλά Ελλάδα!
Κώστας Κουκοδήμος
Δήμαρχος Κατερίνης
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!