Στο μεγαλύτερο πολιτικό έγκλημα μετά τον Β’ ΠΠ εξελίσσεται η τραγωδία της σύγκρουσης των δύο τρένων στα Τέμπη, καθώς πέρα από τις αντικειμενικές πολιτικές ευθύνες, οι νεκροί δυστυχώς έχουν φτάσει τους 57 και υπάρχουν ακόμα σακούλες με ανθρώπινα μέλη τα οποία δεν έχουν ακόμα ταυτοποιηθεί.
Εδώ δεν πρόκειται πλέον περί ατυχήματος, αλλά περί εγκλήματος δεδομένων των τραγικών παραλείψεων της πολιτικής ηγεσίας που ξεκινούν από την έγκριση παραλαβής ακατάλληλων τρένων που αποκάλυψε εχθές το pronews.gr, περνά μέσα από την πλήρη ανυπαρξία του δικτύου τηλεδιοίκησης, του οποίου μάλιστα θα εγκαινίαζε χθες (!) ο Κ.Μητσοτάκης και φτάνουν μέχρι τον κομματικό διορισμό-μετάταξη ενός άσχετου αχθοφόρου και τέως υπαλλήλου του υπ.Παιδείας που υποδυόταν τον σταθμάρχη.
Την αποκάλυψη για τον αριθμό των νεκρών έκανε η προϊσταμένη της ιατροδικαστικής υπηρεσίας Λάρισας, Ρουμπίνη Λεονταρή, μιλώντας σε ραδιοφωνικό σταθμό για το φρικτό σιδηροδρομικό δυστύχημα στα Τέμπη.
Συγκεκριμένα, η Ρ.Λεοντάρη ανέφερε ότι έχουν μεταφερθεί σήμερα στο νεκροτομείο 14 απανθρακωμένες σοροί.
Ακόμη 7 απανθρακωμένες σοροί είχαν μεταφερθεί την Τετάρτη στο νεκροτομείο.
Η Ρουμπίνη Λεονταρή είπε επίσης ότι οι σάκοι με ανθρώπινα μέλη που βρίσκονται στο νεκροτομείο έχουν ξεπεράσει τις 10.
«Έχει ληφθεί από το κάθε μέλος DNA, οπότε κάποιο μέλος που μπορεί να ανήκει σε μια σορό διαμελισμένη, θα αποδοθεί στη σορό, κάποια μέλη που δεν θα ανήκουν σε σορό, θα έχουμε το DNA τους» ανέφερε, εξηγώντας τη διαδικασία ταυτοποίησης.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!