Έργα που ξεπερνούν τα 5 εκ. ευρώ εκτελούνται αυτό τη την περίοδο στην Παραλία Κατερίνης καθώς η προετοιμασία για την έναρξη της νέας τουριστικής περιόδου έχει μετατρέψει σε εργοτάξιο την κοινότητα.
Αντιπλημμυρική προστασία και πεζοδρόμηση της Λεωφόρου. Στρατού είναι τα έργα που βρίσκονται σε εξέλιξη από τη ΔΕΥΑΚ, που επισκέφθηκε την Τετάρτη (29/03) ο δήμαρχος Κατερίνης και ενημερώθηκε για την πορεία τους, ενόψει της τουριστικής περιόδου.
Συγκεκριμένα ο δήμαρχος Κατερίνης Κώστας Κουκοδήμος, επισκέφθηκε περιοχές όπου γίνεται αποκατάσταση των τομών που δημιουργήθηκαν για την κατασκευή αγωγών ομβρίων. Επίσης, ενημερώθηκε για την εξέλιξη των εργασιών κατασκευής του αντλιοστασίου ομβρίων, το οποίο αποτελεί εξέλιξη του μεγάλου αντιπλημμυρικού έργου που υλοποιεί ο Δήμος στην περιοχή, προϋπολογισμού 4,6 εκ. ευρώ.
«Στην Παραλία αυτή τη στιγμή υλοποιούνται έργα που ξεπερνούν τα 5 εκατομμύρια ευρώ. Επικεντρώνουμε στην αντιμετώπιση των πλημμυρικών φαινομένων και στην προστασία των περιουσιών επαγγελματιών και κατοίκων της περιοχής. Παράλληλα, με τα έργα πεζοδρόμησης της Λεωφόρου Στρατού, αλλάζουμε την εικόνα της περιοχής, αναβαθμίζοντας το τουριστικό προφίλ της» δήλωσε ο δήμαρχος Κατερίνης Κώστας Κουκοδήμος.
«Στόχος της ΔΕΥΑΚ είναι η ολοκλήρωση των έργων εντός του οικισμού όσο το δυνατόν πιο σύντομα και πριν την υποδοχή των πρώτων επισκεπτών της για τη φετινή τουριστική περίοδο. Αυτή τη στιγμή υλοποιείται από τη Δημοτική Επιχείρηση, ένα τεράστιο έργο», δήλωσε από την πλευρά του ο Διευθύνων Σύμβουλος της ΔΕΥΑΚ Σταύρος Χριστοφορίδης.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!