Την οργή του πατέρα ενός νεαρού που αγνοείται μετά την τραγωδία στα Τέμπη προκάλεσαν δηλώσεις του Άρη Πορτοσάλτε. «Αν ήθελε θυσία να έμπαινε ο ίδιος και η οικογένειά του στο τρένο» απάντησε ο πατέρας στον δημοσιογράφο το Σάββατο (4/3) ενώ μιλούσε σε τηλεοπτική εκπομπή.
«Είδα χθες έναν συνάδελφό σας από το κανάλι σας να λέει ότι έπρεπε να γίνει μια θυσία. Δηλαδή τι θυσία; Τι εννοούσε; Άμα ήθελε αυτός ας έπαιρνε το τρένο, ας έβαζε την οικογένειά του και ας πήγαιναν στα Τέμπη να καούν αυτοί» τόνισε σε συνέντευξή του στην εκπομπή «Δεκατιανοί» του ΣΚΑΪ ο πατέρας.
Οι δηλώσεις του Άρη Πορτοσάλτε που προκάλεσαν την οργή του πατέρα
Ο Άρης Πορτοσάλτε σε εκπομπή της ΕΡΤ το βράδυ της Πέμπτης (2/2) υποστήριξε πως «τα δυστυχήματα αποτελούν θυσίες ώστε να βελτιωθεί η χώρα».
«Έχω την αίσθηση πως όταν έγινε το ναυάγιο του Εξπρές Σαμινα και χάθηκαν άνθρωποι έξω από την Πάρο εκσυγχρονίσαμε την ακτοπλοΐα. Μπήκαν καινούρια καράβια. Όταν έγιναν τρία δυστυχήματα, δύο στα Τέμπη με τους φίλους του ΠΑΟΚ και ένα με τα μαθητούδια από την Ημαθία και το τρίτο στον Άγιο Κωνσταντίνο πάλι με μαθητές, αποφασίσαμε να κάνουμε οδικό δίκτυο, φτιάξαμε σήραγγες και τρένου και δρόμων. Άρα, έπρεπε δυστυχώς να πεθάνουν… και εκεί παιδιά. Παιδιά σχολείου. Δυστυχώς. Αν μου επιτρέπετε, η θυσία είναι θυσία, έγινε, δυστυχώς. Έχω την αίσθηση ότι θα προχωρήσουμε εκτός και αν έχουμε αποφασίσει να κλείσουμε τον ΟΣΕ και πεθάνουμε το τρένο στην Ελλάδα» είπε ο δημοσιογράφος.
ΠηγήΣτην ΕΡΤ μιλάνε για θυσία ανθρώπων #τεμπη_εγκλημα #Τεμπη #πορτοσαλτε #ερτ #θυσια pic.twitter.com/9hCck5EfET
— Dimos_Dim (@DimosDimaresis) March 3, 2023
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!