Αυτοψία σε εργασίες καθαρισμού τάφρων, ρείθρων, και φρεατίων ,πραγματοποίησε η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας, κ. Σοφία Μαυρίδου. Οι εν λόγω εργασίες εντάσσονται στο έργο «Καθαρισμός τάφρων, ρείθρων, τεχνικών και φρεατίων σε δίκτυα της ΠΕ Πιερίας έτους 2022-23».
Το έργο, χρηματοδοτείται από το ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ Π.Κ.Μ. / ΠΕ ΠΙΕΡΙΑΣ .
Η σύμβαση περιλαμβάνει τον καθαρισμό του ασφαλτοτάπητα (εκατέρωθεν των παρειών του), από χωματισμούς και βλάστηση, τον καθαρισμό και τη διαμόρφωση της διατομής ρείθρων και τάφρων ανεξαρτήτως διατομής, επενδυμένης ή μη (κατά μήκος του οδικού δικτύου), τον καθαρισμό φρεατίων, αγωγών και τεχνικών έργων στις οδούς ευθύνης συντήρησης της Υποδιεύθυνσης Τεχνικών Έργων της Περιφερειακής Ενότητας Πιερίας, με γνώμονα την αποκατάσταση της αποστράγγισης και απομάκρυνσης των όμβριων υδάτων από το «σώμα» του οδικού δικτύου και τη διοχέτευση αυτών στους τελικούς αποδέκτες.
«Η Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας συνεχίζει με αμείωτο ρυθμό να υλοποιεί στοχευμένα και ουσιαστικά έργα με έμφαση στην αντιπλημμυρική θωράκιση του τόπου», υπογράμμισε η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!