Το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του ΠΤ Ε.Ε.Σ. Κατερίνης, στο πλαίσιο του Μνημονίου Συνεργασίας και Αλληλοϋποστήριξης του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού με το Σώμα Ελλήνων Προσκόπων, υλοποίησε Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Πρώτων Βοηθειών για τα ενήλικα στελέχη του Σώματος Ελλήνων Προσκόπων .
Το Μνημόνιο Συνεργασίας, μεταξύ των δύο παλαιοτέρων εθελοντικών οργανώσεων στην Ελλάδα και με γνώμονα τις κοινές τους αξίες υπεγράφη στις 24 Οκτωβρίου 2022. Αφορά στην εκπαίδευση και πιστοποίηση στις Πρώτες Βοήθειες Μελών του Σ.Ε.Π. από Εκπαιδευτές του Ε.Ε.Σ., στη διάθεση των Πανελληνίων Προσκοπικών Κέντρων για πραγματοποίηση εκπαιδευτικών ασκήσεων του Ε.Ε.Σ και στην υλοποίηση κοινωφελών δράσεων αλληλεγγύης.
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στην Κατερίνη με τη συμμετοχή προσκόπων από την Κατερίνη καθώς και άλλες πόλεις όπως τη Θεσσαλονίκη, Βέροια, Νάουσα, Αλεξάνδρεια, Άρτα.
Οι 28 συμμετέχοντες εκπαιδεύτηκαν τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο σε θέματα Πρώτων Βοηθειών όπως η Βασική Υποστήριξης Ζωής, Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση και Χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή, Πνιγμονή, Αιμορραγίες, Μυοσκελετικές Κακώσεις κ.α.
Με την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος οι συμμετέχοντες απέκτησαν Πιστοποιητικό Εκπαίδευσης, με ισχύ για 5 χρόνια.
Η εκπαίδευση πραγματοποιήθηκε από την Εκπαιδεύτρια του Τομέα Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού με ειδικότητα “ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ και CPR/AED” κα. Χαλκίδου Γεωργία.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!