Ένας εκ των επιβατών του μοιραίου τρένου στο Άδενδρο, ο Στέλιος Τσούλιας, πρόεδρος τριτέκνων, μίλησε στη Βεργίνα TV « για όσα θέλει να ξεχάσει», καθώς το δυστύχημα των Τεμπών ανέσυρε μνήμες.
Η τραγωδία των Τεμπών επαναφέρει στο προσκήνιο το σιδηροδρομικό δυστύχημα στο Άδενδρο το Μάιο 2017, κατά το οποίο έχασαν τη ζωή τους ο προϊστάμενος της αμαξοστοιχίας, ο πρώτος μηχανοδηγός και ένας επιβάτης.
«Αν είχαμε φωτιά, θα είχαμε και στο Άδενδρο πολλά θύματα»
Ο κ. Τσούλιας επέβαινε στο τρίτο βαγόνι ωστόσο, όπως αποκάλυψε, ο ίδιος αλλά και πλήθος επιβατών βρισκόταν στο κυλικείο μέχρι το τρένο να φτάσει στο Πλατύ. «Μετά το Πλατύ, σηκωθήκαμε να πάμε στα βαγόνια μας με δεδομένο ότι σε περίπου 10 λεπτά θα φτάναμε στη Θεσσαλονίκη», ανέφερε. Σύμφωνα με όσα δήλωσε ο κ. Τσούλιας, γείτονάς του, γιατρός, παρέμεινε στο χώρο του κυλικείου με αποτέλεσμα να βρει τραγικό θάνατο. «Το τρίτο βαγόνι, στο οποίο ήμουν εγώ, είχε γείρει εντελώς. Ευτυχώς ήμασταν στον οικιστικό ιστό του Αδένδρου και ήρθαν περίοικοι και έσπασαν με σφυριά και με πέτρες τα παράθυρα και μας έβγαλαν έξω» είπε χαρακτηριστικά ο κ. Τσούλιας τονίζοντας πως εάν υπήρχε φωτιά, θα υπήρχαν και πολλά θύματα.
«Ίδια ώρα, ίδιο δρομολόγιο με αυτό των Τεμπών»
«Ήταν 13 του Μάη κι επιστρέφαμε από Αθήνα. Αργά το βράδυ. Τα πράγματα δεν είναι όπως μας τα είχαν πει τότε. Μας είχαν πει ότι ο μηχανοδηγός είχε αναπτύξει ταχύτητα, 120χλμ, τη μάξιμουμ ταχύτητα που έπιανε τότε το τρένο. Έπρεπε να κόψει στο Πλατύ, στα 60χλμ. Δεν το έκανε» θυμάται ο κ. Τσούλιας, σημειώνοντας ότι και τότε, όπως αποκαλύπτεται σήμερα δεν υπήρχε σύστημα τηλεδιοίκησης «κι άρα δε μπορούσε κανείς να δει ότι ο μηχανοδηγός είχε ξεπεράσει τα όρια ταχύτητας» «Μπορεί να είχε πάθει κάτι άλλο » σημειώνει τώρα ο κ. Τσούλιας.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!