Ένα κύμα κακοκαιρίας έκανε την εμφάνισή του το Σαββατοκύριακο με πτώση της θερμοκρασίας, βροχές και ισχυρούς βοριάδες.
Για σήμερα, Δευτέρα, αναμένεται μια πρόσκαιρη βελτίωση με τους βοριάδες ωστόσο να παραμένουν ισχυροί στο Αιγαίο έως και 8 μποφόρ.
Σύμφωνα με την πρόγνωση του Κλέαρχου Μαρουσάκη, η θερμοκρασία σήμερα θα φτάσει τους 14 με 17 βαθμούς - πιο υψηλές θερμοκρασίες στα δυτικά - ενώ από την Τετάρτη αναμένεται νέα επιδείνωση.
Αναφορικά με την Αττική, κατά τόπους θα είναι αυξημένες οι συννεφιές στα βόρεια και βορειανατολικά του νομού, ενώ δεν αποκλείονται και οι βροχές.
Οι βοριάδες θα επιμένουν, ειδικά στο Κάβο Ντόρο και ο υδράργυρος δεν θα ξεπεράσει τους 14 βαθμούς Κελσίου.
Στη Θεσσαλονίκη αναμένονται τοπικές συννεφιές, αλλά και μεγάλα διαστήματα με ήλιο. Η θερμοκρασία θα είναι έως 14 βαθμούς στο κέντρο της πόλης.
Για τις επόμενες ημέρες, σύμφωνα με τον μετεωρολόγο του ΟΡΕΝ, έρχεται μια βελτίωση ειδικά την Τρίτη με τους βοριάδες να υποχωρούν και τη θερμοκρασία να σκαρφαλώνει ξανά στους 18 βαθμούς Κελσίου.
«Ωστόσο αυτό θα κρατήσει για λίγο γιατί Τετάρτη και Πέμπτη έρχεται ένα οργανωμένο κύμα κακοκαιρίας από τη κεντρική Ευρώπη με κύρια χαρακτηριστικά, βροχές, καταιγίδες αλλά και χιόνια, όχι μονο στα πολύ ορεινά αλλά και σε πιο πεδινά τμήματα της βορειοδυτικής Ελλάδας», αναφέρει ο κ. Μαρουσάκης.
Νέα βελτίωση αναμένεται από το Σαββατοκύριακο με τον καιρό να είναι και πάλι ανοιξιάτικος.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!