Την αποθέωση γνώρισε στα social media ένας οδηγός λεωφορείου που έκανε το αυτονόητο και βοήθησε να επιβαστεί ΑμεΑ.
Είναι από τις εικόνες στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς που κανονικά θα έπρεπε να τις θεωρούμε αυτονόητες και να μην προκαλούν εντύπωση. Το βίντεο που κυκλοφορεί στα social media αποδεικνύει ότι υπάρχει ίχνος ανθρωπιάς. Πρωταγωνιστές ένας οδηγός λεωφορείου και ο Βαγγέλης που είναι ΑμεΑ.
Ο οδηγός του λεωφορείου «446» έπραξε το αυτονόητο. Κατέβηκε από την θέση του και ενώ το λεωφορείο ήταν σταθμευμένο στην αφετηρία και κατέβασε την ειδική μπάρα προκειμένου να επιβιβαστεί ΑμεΑ με το αμαξίδιό του.
«Ο οδηγός του 446 στην αφετηρία του Αμαρουσίου επιβιβάζει όπως είναι υποχρεωμένοι οι οδηγοί, τον ανάπηρο Βαγγέλη... Μην είσαι τόσο σκ@τοψυχο καθίκι και δεν κατεβάζεις την ράμπα, αφήνοντας τους σε γολγοθά μετακίνησης...», έγραψε ο χρήστης του TikTok που ανέβασε το βίντεο.
Τα σχόλια κάτω από το βίντεο «έπεσαν βροψή», με τους χρήστες να αποθεώνουν τον οδηγό. «Υπάρχει ανθρωπιά», «Μπράβο, τα σέβη μας στον οδηγό», «Πρώτη φορά το έχω δει υποκλίνομαι στον άνθρωπο οδηγό και λέω ότι όλα τα δάκτυλα δεν είναι ίδια...», «Χειροκροτούμε τα αυτονόητα, μπράβο του πάντως», ανέφεραν μερικά από αυτά.
@pp_paranoia @capcut ♬ πρωτότυπος ήχος - @pp_paranoia
Πηγή
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!